Juhtkiri

Juhtkiri | Keskerakonna rahataak (6)

Ohtuleht.ee, 8. veebruar 2019, 18:49
Foto: Martin Ahven
Erakondade rahastamise järelevalve komisjon on leidnud, et Keskerakond peaks tagastama 1,27 miljonit keelatud annetusena saadud raha. Keskerakond seda teha ei taha ning plaanib selle vaidlustada kohtus, nagu seda tehti ka eelmisel korral, kui kõne all oli 220 tuhat eurot. Tolle kohtuvaidluse erakond kaotas ning peab rahast loobuma.

Selles valguses kerkib loogiline küsimus, kas väidetavalt uuenenud Keskerakonnas on uus lähenemine kõigis aspektides. Võimuvahetus küll toimus, kui Savisaare asemel võttis ohjad üle noorem põlvkond, kuid läbipaistvust rahaasjades ei tulnud. Erakond ise jätaks senised rahaasjad selja taha põhimõttel, et mis sest vanast asjast ikka meelde tuletada.

Mingit uut poliitilist kultuuri rahaasjade korraldamises pole tulnud, sest ERJK otsuseid peetakse ebapädevaiks, kallutatuiks, kaevatakse kohtusse ning rünnatakse komisjoni isiklikult. Kuid uuenemiseks ei piisa, kui vanu asju eitada ja öelda, et see meisse ei puutu. Kui senine edu on ehitatud alusetult saadud rahale, siis tuleb see raha mitte ainult tagastada, vaid ka tõestada, et erakond suudab pinnal püsida ausal moel rahaasju korraldades.

Isegi poevaras ei pääse kinninabimisel karistusest sellega, kui ta lubab pihtapandud asjad kassas kinni maksta. Varastega võrreldes koheldakse erakondi aga siidkinnastes, sest Keskerakond ei taha keelatud annetusi vabatahtlikult tagasi maksta.

Ja kui nad raha ka tagasi maksavad, siis annavad nad tagasi selle, mis neile ei kuulu, kuid on andnud tuntavaid eeliseid võrreldes teiste erakondadega. Juttu pole olnud karistusest keelatud raha kasutamise eest, kuid erakond pole sõnavõttudes toimunud isegi kahetsenud, vaid kahelnud komisjoni pädevuses. Peaministripartei peab ka rahaasjades olema puhas kui prillikivi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee