Maailm

Tai printsess kandideerib kuninga tahte vastu peaministriks (3)

Toimetas Greete Kõrvits, 8. veebruar 2019 19:28
Printsess Ubolratana 2009. aasta Cannes'i filmifestivalilFoto: AFP/Scanpix
Tai kuninga õde printsess Ubolratana kavatseb murda vana traditsiooni, mille kohaselt ei ole kuningapere liikmeil sobilik tavapoliitikas tegutseda ning kandideerida riigi peaministriks. Kuningas ise õe püüdlusi ei toeta, pidades neid Tai kultuuri ebasobivaks ja ebaeetiliseks.

67aastane printsess Ubolratana Mahidol teatas 8. veebruaril Instagrami vahendusel, et eelistab elada tavainimesena, taandades end oma kõrgest tiitlist. Printsess ütles kuninglikust elust lahti ka kord varem, kui abiellus Ameerika kodanikuga. 1972. aastal sõlmitud abielu lagunes 2001. aastal ning Ubolratana naasis Taisse, kus võttis kuningliku tiitli tagasi. Ta asus taas aktiivselt kuningapalee elus osalema ning oli lähedane oma isa, kuningas Bhumibol Adulyadejga. Vana kuningas suri 2016. aastal.

Printsess oskab end hästi pildil hoida. Ta on aktiivne sotsiaalvõrgustikes postitaja ja filminäitleja, esinenud mitmes kodumaa mängufilmis. Ta on kolme lapse ema, kuid üks tema lastest hukkus 2004. aasta tsunamis.

Printsess isa matusetseremoonial Foto: EPA/Scanpix

Tai valimised toimuvad 24. märtsil. Maailm hoiab sündmusel huviga silma peal, tegemist on esimeste demokraatlike valimistega viimase viie aasta jooksul, mil Taimaa on olnud sõjaväe kontrolli all.

2014. aasta riigipöördes ajas sõjavägi laiali Tai valitsuse ja pagendas toonase peaministri Yingluck Shinawatra koos tolle venna Thaksin Shinawatra, kes samuti peaministri ametis istunud. Õel-vennal, kes pärit väga mõjukast perekonnast, mis on Tai poliitikat kujundanud aastaid, on aga Taimaal endiselt palju toetajaid, nende seas ka printsess Ubolratana, kes on registreeritud Shinawatratele lojaalse partei liikmena.

BBC kirjutab, et kui printsess (keda suur osa rahvast samuti väga armastab) peaks peaministriks saama, on 2014. aasta riigipööre, mille eesmärgiks oli Shinawatrad võimu juurest minema peletada, suhteliselt lörris. Samas ei ole sõjaväevalitsus suutnud Tai poliitika osapooli omavahel lepitada. Kuninglik peaminister võib sellega ehk hakkama saada.

Samal teemal

25.08.2017
Tai endine peaminister põgenes riigist kohtumõistmise hirmus