Eesti uudised

Talu põles juba kolmandat korda: peremees hukkus (10)

Arvo Uustalu, 7. veebruar 2019 21:15
KÜLA JÄLLE TÜHJEM: Tarmo ja Ira tõdevad nukralt, et Savimetsa külas on nüüd üks inimene vähem.Foto: Aldo Luud
„Ma ei tea küll, mis Reinu maja põlema pani, aga poolteist nädalat tagasi tal külas käies hoiatasin: ära pane konisid niisama tooli peale, võta ometi üks klaaspurk,“ räägib ööl vastu neljapäeva tules hukkunud mehe naaber.

Peipsiääre vallas Savimetsa külas põlevast talust sai häirekeskus teate 7. veebruaril kell 1.15. Päästjate saabudes oli maja lausleekides, katus oli sisse kukkunud, leegid olid akendest väljas ning majja sisenemine oli võimatu. 

Vaid paar aastat tagasi tehti pääseameti rahastatud projekti raames Reinu majas korda pliit ja ahi ning majja pandi suitsuandurid. Sel korral need inimelu ei päästnud.

Põlengu võis põhjustada kuum tuhk

Samal teemal

Naabermajas elav Ira ärkas öösel leeke märgates üles ja jooksis käigupealt riideid selga tõmmates Reinu maja juurde. Paraku oli maja katus selleks ajaks juba sisse langenud.

„Peremees oli jala välja väänanud ja sai vaevalt käia. Nüüd olid aga leegid nii suured, et pääsu ilmselt polnud. Majja jäid ka kaks kassi,“ räägib ta ning tuletab meelde, kuidas ta poolteist nädalat tagasi naabrimehel külas käies riidles tollega suitsukonide pärast. Rein oli neid lihtsalt tooli peale pannud, tal polnud midagi tuhatoosisarnastki. „Õpetasin, et võtku kas või klaaspurk,“ meenutab Ira.

Ira tõdeb, et kuigi naabri maja on suhteliselt kaugel, oli tal hirm ka seetõttu, et sädemed tema koduni ei jõuaks. „Hirm oli suur, sest mäletan, kui 60. aastatel Kasepääl majad järjest süttisid. Üks maja oli ikka päris kaugel, aga tuul puhus tugevalt selle suunas. Olin siis väike tüdruk,“ meenutab ta.

Teiste naabrite sõnul ei öelnud 63aastane Rein pitsist viinast ära ning oli tõesti kirglik suitsetaja.

Leegid ja kuumus olid nõnda suured, et Lõuna päästekeskuse kommunikatsioonijuhil Marek Kiigel tuli tõdeda, et tagantjärele ei ole võimalik teada saada, kas majas 2016. aastal paigaldatud suitsandurid olid veel alles ja töökorras. Tulekahju põhjus ei pruugi aga hoopiski olla hõõguma jäänud konis. Menetlusinspektori esialgsel hinnangul võis tulekahju põhjustada hooletus kütmisel. „Koldest võetud kuum tuhk oli pandud kohta, kus selles olnud söed süütasid maja. Koldest võetud tuhk tuleb panna mittepõlevast materjalist nõusse, näiteks metallämbrisse, ning eemale süttida võivatest materjalidest, kus see enne äraviskamist jahtuda saaks. Söed võivad tuhas soodsatel tingimustel hõõguda ööpäeva või kauemgi,“ teab Marek Kiik.

HOONE HÄVIS: Majast jäid järele vaid kustutusveest läbi ligunenud söestunud tukid. Foto: Aldo Luud

Reinu naabrimees Tarmo magas nõnda sügavalt, et märkas naabrimehe maja söestunud rususid alles hommikul.

„Aastaid tagasi põles selle maja kõrvalhoone, mõned aastad hiljem juba elumaja. Toona said inimesed majast välja,“ meenutab ta, et tuli pole seda talu varemgi säästnud. 

Samal teemal

13.01.2019
FOTOD | Võrumaal lõõmas garaaž lahtise leegiga
07.01.2019
FOTOD | Peipsiääre vallas hukkus tulekahjus inimene