Maailm

Liitlasväed: viimased ISISe kaagid Süürias annavad noruspäi alla (25)

Toimetas Greete Kõrvits, 7. veebruar 2019 17:55
Allaandmine: kinniseotud silmadega ISISe võitlejad veoki kastis ootavad teekonda vanglasseFoto: AFP/Scanpix
Terrorirühmituse ISIS võitlejad, kes veel pole pakku pääsenud, põgenevad koos naiste-lastega oma kunagisest viimasest kantsist Hajini linnas ja selle ümbruses. Liitlasväed piiravad tillukest maa-ala, kus terroriste veel leidub, lisaks ajavad neid põgenema nälg ja ravimipuudus, kirjutab BBC.

USA sõjaväe andmeil leidub ISISe jäänuseid kõigest 50 ruutkilomeetri suurusel alal Ida-Süürias. Tõsisem võitlustegevus lakkas seal juba detsembris, kui Süüria Demokraatlikud Väed (lüh. SDF) ehk USA-kurdi liitlasväed Hajini linna tagasi võtsid. Ent juba siis oli teada, et Hajini ümbruses leidub veel n-ö saarekesi, kus terroristid redutavad.

Baghuzis on ISISe kaakide ainsaks valikuks alla andmine. SDF peab nendega vangide vabastamiseks läbirääkimisi. Terroristid tahaksid SDFi võitlejate vabastamise vastu saada ohutu pääsemistee Idlibi provintsi. Seda maa-ala hetkel Süüria valitsus ei kontrolli. Kas SDF kavatseb nende suhtes nii helde olla, ei ole veel teada.

Peamiselt pagevad viimaste lahingute teelt naised ja lapsed Foto: AFP/Scanpix

Enamik Baghuzi saabunutest on terroristide naised ja lapsed. Nemad läbivad SDFi valvsa pilgu all esmase kontrolli, seejärel toimetatakse nad Põhja-Süürias asuvatesse põgenikelaagritesse. On ka mehi, kes annavad end üles. SDFi võitlejad panevad nad kas vanglatesse või kinnipidamislaagritesse.

Terroristide seas on mehi nii Süüriast, Iraagist kui Euroopa riikidest.

Hajini linna rahumeelsed elanikud on hakanud pagulaslaagritest vaikselt koju tagasi pöörduma. Nagu igal pool mujalgi Süürias, kus toimunud sõjategevus ning kuhu ISIS oma jälje on jätnud, leiavad elanikud eest peamiselt purustatud kodud ja olematu infrastruktuuri. Hajini linnast pole paraku peaaegu midagi alles.

Hajini linna lapsed varemete keskel Foto: AFP/Scanpix

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee