Eesti uudised

Napsise sünnipäevalapse käes plahvatanud ilutulestikurakett vigastas teda raskelt (3)

Arvo Uustalu, 7. veebruar 2019 21:55
KURB LÕPP: Turismitalus sünnipäeva pidanud mees sai raskelt vigastada.Foto: Aldo Luud
Läinud laupäeva õhtupoolikul pidas Võrumaa mees puhketalus tormiliselt oma sünnipäeva, mis lõppes sellega, et tõsiste pea- ja käevigastustega hällilaps toimetati haiglasse. Ta on seal siiani ravil.

Rakett plahvatas Võru vallas Tiri külas puhketalus 45aastase sünnipäevalapse käes kell 19.11. Kiirabi viis raskelt vigastatud mehe Tartu ülikooli kliinikumi.

Politsei- ja priivalveameti pressiesindaja Ragne Keisk ütles, et praegu pole politsei juhtumi uurimiseks menetlust alustanud, sest selle taga oli õnnetus.

„Küll aga oleme üksikasjade selgitamiseks vestelnud samas seltskonnas viibinud inimestega. Oma sünnipäeva tähistanud ja napsitanud Võrumaa mees süütas ohutusnõudeid eirates käes ilutulestikupaketi ega jõudnud seda õigel ajal minema visata. Pakett lahvatas põlema ja raketilaskja sai raskelt vigastada. Kedagi teist mehe kõrval sel hetkel polnud,“ ütleb Keisk. Politseile teadaolevalt oli tegu ilutulestikuraketiga Bazooka 3.

AMETLIKULT MÜÜJALT: Kindlam on ilutulestikku osta vastavat litsentsi omavalt firmalt. Foto: Aldo Luud

Suurte kogemustega Võru pürotehnik Jüri Luik ütleb, et sünnipäevalaps tegi vähemalt kolm olulist viga.

Samal teemal

„Minu teada on see poolakate vahendatud odav rakett, mida ei soovitaks üldse osta. Ei ole ka kuulnud, et keegi meil seda ametlikult müüb. Teine viga on see, et vaevalt sellel Bazookal üldse oli eestikeelne juhend kaasas ja peremees ei osanud ilmselt poola keeltki. Kolmas suur viga on mõistagi selles, et ilutulestikuga hakati üldse purjus peaga tegelema,“ räägib ta.

Poola netipoes pakutakse Bazooka 3 nime kandvat võimast raketti koos postiteenusega orienteeruvalt 20 euro eest. Eestist ostes on hind mõistagi kallim.

Eelmise aasta detsembris hoiatas Luik, et suur osa Eestis ringlevast ilutulestikust tuuakse siia mitteametlikult ning see tähendab muu hulgas ka eestikeelsete juhendite puudumist.

„Toetan ilutulestikule luksusmaksu kehtestamist, sest siis oleksid ametlikud ilutulestikumüüjad sunnitud auto pakiruumist kaupa pakkuvatel inimestel silma peal hoidma. Kas tõesti peab keegi jälle surma saama, et järelevalve tõhusamaks muutuks?“ küsib ta.

Luik tuletab meelde, et rakette ei tohi süüdata neid käes hoides ning pärast süütenööri läitmist tuleb kohe eemale minna. „Kui rakett peaks plahvatama, siis võivad selle tükid lennata kümne meetri kaugusele. Süütenööri läitmise järel ei jõua küll nii kaugele minna, aga vähemalt jäävad siis pea ja käed terveks,“ annab ta nõu.

Raketiga end vigastanud sünnipäevalapsel said tõsiselt kannatada sõrmed ja pea. Turismitalu pidaja ei soostunud juhtunust rääkima. „Mehe perel on niigi raske,“ tõdeb ta. Tema sõnul paraneb kannatanu tasapisi.

Samal teemal

29.00.2019
Riigikogu hakkab menetlema päästjate pöördumist ilutulestiku maksustamise kohta
07.00.2019
Kui töised olid politseinike, päästjate ja arstide pühad?