Poliitika

FAKTIKONTROLL | Kas meedia kiusab EKREt nagu omal ajal vapse? (55)

Toimetas Aare Kartau, 7. veebruar 2019, 12:15
Artur Sirk Pärnus kõnet pidamas.Foto: Wikimedia Commons
EKREsse kuuluv riigikogulane Peeter Ernits avaldas teisipäeval oma Facebooki seinal erakonnakaaslase Jaak Valge mõtteavalduse, et nagu praegu on meedia EKRE vastu, oli omal ajal kogu meedia vabadussôjalaste vastu. Kas meediaväljaanded ikka kiusasid vapse taga, seda selgitab ajaloolane Ago Pajur.

Ajaloolane Ago Pajur räägib, et toona peaaegu puudus sõltumatu ajakirjandus ning enamik ajalehtedest olid täiesti avalikult ühe või teise erakonna häälekandjad (Postimees – Rahvaerakond, Vaba Maa – Tööerakond, Kaja – Põllumeestekogud, Maaleht – Asunike koondus, Rahva Sõna – Eesti Sotsialistlik Tööliste Partei). Praktiliselt kõik „vanad erakonnad“ olid aga suuremal või vähemal määral vabadussõjalastega sõjajalal, mistõttu oli nende kritiseerimine erakondade häälekandjates lausa möödapääsmatu.

Pajur tõdeb, et sotsialistide puhul ei saa kõneleda enam kriitikast (isegi mitte üle piiri läinud kriitikast), kuna nad levitasid teadlikult laimu ja mõtlesid välja eriti räigeid süüdistusi (eriti juulis-augustis 1933, kui süüdistati vabadussõjalasi vägivaldse riigipöörde ettevalmistamises ja veresauna kavandamises teiste poliitikute vastu). Ajaloolane söandab väita, et sotsialistide kohta oleks igati omal kohal tänapäeval üleekspluateeritud sõna „vihakõne“.

EKRE ning vabadussõjalaste võrdlemisest Pajur siiski hoiduks, sest juba ainuüksi asjaolu, et vabadussõjalus oli massiline rahvaliikumine, aga EKRE lihtsalt üks parlamendierakondadest, ei võimalda taolisi võrdluseid.

Kas meedia siis ikkagi kiusas vapse taga? „Ei ütleks, et ajakirjandus vabadussõjalasi taga kiusas, aga kriitiline, kohati ka põhjendamatult ülikriitiline, oli nende suhtes kindlasti,“ tõdeb Pajur. 

55 KOMMENTAARI

a
Arutlen 9. veebruar 2019, 12:49
Kuidas saab võrrelda kaht võrreldamatut nähtust? Vabadussõjalaste tuumik koosnes Vabadussõjas osalenud vapratest kodumaad armastavatest meestest, EKRE kutsusid ellu võimu ja omakasu peal väljas mehed, kes oma libekeelse nn eestimeelsuse jutuga lihtsameelseid lollitavad.
m
8. veebruar 2019, 22:16
Muidugi kiusavad, hiljuti üks peavoolu ajakirjanik tunnistas koduses eravestluses, et muidugi kiusatakse EKRETtaga. Hullem kui koolikius,aga inimeste silmad hakkavad tasapisi avanema,õnneks.vastus
Loe kõiki (55)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee