Maailm

Tusk: põrgus on koht neile, kel polnud aimugi, kuidas Brexitit läbi viia! (25)

Toimetas Greete Kõrvits, 6. veebruar 2019 19:17
Donald TuskFoto: Reuters/Scanpix
Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk hurjutas kolmapäeval brüsselis Briti poliitikuid, kes propageerisid Brexitit ilma aimduseta, mida see tegelikult tähendab. Kõnealused poliitikud muidugi solvusid.

Tusk sõnas järgmist: „Põrgus on eriline koht neile, kes propageerisid Brexitit ilma et neil oleks halli aimugi sellest, kuidas seda turvaliselt läbi viia.“

Samal teemal

Brexitimeelsed Briti poliitikud võtsid Tuski sõnu hinge ja süüdistasid teda ülbuses ning nõudsid, et Tusk vabandaks. Peaminister May kantselei avalduses seisab, et hr Tusk võiks järele mõelda, kas tema sõnakasutus aitab tekkinud olukorda kuidagi ka lahendada või mitte. Europarlamendi saadik Nigel Farage ärritus Tuski peale niivõrd, et teatas, et brittide elu ilma Tuski-suguste ülbikuteta on rohkem nagu paradiis kui põrgu.

Pressikonverents, kus Tuski teravad sõnad kõlasid, toimus koos Iirimaa peaminister Leo Varadkariga. Mikrofonid ei olnud veel kinni keeratud, kui Varadkar ennast Tuski poole pööras ja vaikselt ütles: „Selle eest saate Briti meedias veel korralikult mööda päid ja jalgu.“ Tusk noogutas ja mõlemad mehed turtsatasid naerda. Hiljem postitas Tusk oma kommentaari ka Twitterisse.

Brexiti tähtaeg on 29. märts. Hetkel on endiselt selgusetu, mil viisil britid Euroopa Liidust lahkuvad. Leppeta Brexiti puhul on olukord kriitiline paljude jaoks, Briti talunikest Mandri-Euroopa ärimeesteni. Kahe Iirimaa vahele tekkiv piirikontroll ja võimalik füüsiline barjäär aga ohustab rahu Põhja-Iirimaal, mille elanikud ei ole nõus Iirimaid eraldava piiriga. Ent kui Suurbritannia euroliidust välja astub ja ELi silmis sisuliselt kolmandaks riigiks muutub, oleks piir iseenesest vajalik. Briti poliitikute seas on neid, kes pole nõus sellega, et Põhja-Iirimaa, Ühendkuningriigi osa, kuidagi üht otsa pidi ELiga seotuks jääb, kartes, et see ei tähendaks nende jaoks ikkagi täielikku sõltumatust.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee