Paavst FranciscusFoto: AFP/Scanpix
Toimetas Greete Kõrvits 6. veebruar 2019 17:48
Paavst Franciscus tunnistas, et katoliku kiriku preestrid väärkohtlesid nunnasid ning ühes juhtumis pidasid pühasid õdesid lausa seksiorjadena, vahendab BBC. Probleem ei ole minevikku kadunud, vaid toimub mõnedes kloostrites praegugi.

Katoliku kiriku mainet on juba kaua aega negatiivselt mõjutanud juhtumid, kus pedofiilpreestrid mitte ainult kuritarvitasid lapsi seksuaalselt, vaid kirik nende tegusid ka varjas, võimaldades pedofiilidel lapsi ja noori mitmetes eri kogudustes ära kasutada. 2018. aasta novembris nõudis aga katoliku kiriku rahvusvaheline nunnasid ühendav allorganisatsioon massiliste seksuaalkuritegude avalikustamist ning kirikujuhtide tegevusetuse lõppemist. Nunnadel on kõrini vaikimisest ja salalikkusest, mis takistas neil nende vastu toime pandud kuritegudest avalikult rääkimast.

Paavst Franciscus lubab, et kirik asub asjaga tegelema ning tunnistas, et kuriteod ei ole jäänud minevikku, seksuaalvägivald kloostrites toimub endiselt. Franciscuse eelkäija Benedictus XVI pidi seksuaalkuritegude sageduse tõttu ühe terve nunnakloostri lihtsalt laiali saatma. Tolles kloostris läks olukord nii hulluks, et seda võiks paavsti hinnangul lausa seksiorjuseks pidada.

Väidetavalt on mitu preestrit ja piiskoppi tööst vabastatud ja uurimise all. Paavsti sõnul toimub seksuaalvägivald peamiselt uuemates kogudustes ja kloostrites. Nunnade seksiorjadeks sundimine leidis aset Prantsusmaal asuvas St Jeani kloostris. 2005. aastal saatis Benedictus nunnad sealt minema. Tšiilis on teada juhtumeist, kus seksuaalvägivalla vastu sõna võtnud nunnad ordust lahkuma pidid. Vägivallast on teada antud ka näiteks Indias, Itaalias ja Aafrikas.

Nunnade sõnul jäid mõned ohvrid kirikumeestest rasedaks, on teada ka abortidest - protseduur, mida katoliku kirik keelab.