Eesti uudised

Peaprokurör Lavly Perling ihkas kõrget ametit Euroopas (66)

Risto Berendson, 6. veebruar 2019 16:22
Riigi peaprokurör Lavly Perling.Foto: Teet Malsroos
Riigi peaprokurör Lavly Perling sai teisipäeval kurva uudise – ta ei võidagi konkurssi loomisel oleva Euroopa peaprokuröri kohale, ehkki pääses 11 parima sekka.

„Minu kui „riigimehe” kohus on tutvustada välismaal Eesti edulugu – seda, kuidas me oleme korruptsiooniga võitluses saavutanud edu ja suutnud Transparency Internationali edetabelis niigi healt kohalt veel kõrgemale tõusta,” põhjendas peaprokurör Perling Õhtulehele, miks ta Euroopasse kõrgele ametikohale kandideeris.

Ta peab silmas Eesti tõusmist maailma korruptsioonivabade riikide tabelis 2018. aastal kolme koha võrra – 21. kohalt 18-ks, samale pulgale Iirimaa ja Jaapaniga. Perlingu sõnul ei maksa tema kandideerimisest otsida seetõttu midagi enamat – näiteks seda, et ta demonstreeris kandideerimisega justkui seda, et pole sugugi kindel oma teiseks ametiajaks kinnitamises Eesti peaprokuröri kohale. Perlingu viieaastane ametiaeg riigi peaprokurörina lõpeb sügisel. „Mulle tehti lihtsalt rohkem, kui kaks ettepanekut sellele ametikohale (Euroopa peaprokurör – RB) kandideerida ja ma otsustasin proovida,” väitis Perling.

Luxembourgis resideeruma hakkava Euroopa Prokuratuuri peaprokurör on alles loodav amet. Kui Eestis jääb peaprokuröri töötasu kuus 5000 euro kanti, siis Euroopa peaprokuröri palk saab olema vahemikus 13 000 – 15 000 eurot. Kui Eesti peaprokuröri ametiaeg kestab viis, siis Euroopas seitse aastat. Klausliga, et viimast ei saa pikendada.

Euroopa Prokuratuur hakkab vastutama Euroopa Liidu finantshuve kahjustavate kuritegude uurimise eest. Loodava peaprokuröri ametikoha täitmiseks kuulutati välja rahvusvaheline konkurss, kuhu sai registreeruda kuni 14. detsembrini.

Edukaks kandideerimiseks pidi inimesel olema vähemalt viieteistaastane erialane töökogemus Euroopa Liidu liikmesriigi prokuratuuri või kohtusüsteemi aktiivse liikmena, samas süsteemis vähemalt viie aastane juhtimiskogemus ja tõendatud tulemused, pluss viieaastane kogemus finantskuritegude uurimise eest vastutanud riigiprokurörina.

12 liikmeline valikukomisjon teatas, et arvestades naiste vähest esindatust kõrgema juhtkonna tasemel, oodatakse konkursile eriti just naiskandidaatide avaldusi. Oma kandidatuuri esitanud Perling jõudis edasi vestlusvooru, kus ta käis eelmisel nädalal. Lisaks temale said samasuguse kutse veel 10 kaaskandidaati, kokku viiest Euroopa riigist. Peaprokuröri sõnul on ainuüksi see tunnustus Eestile.

Tema sõnul ei ole riigi peaprokuröri kandideerimises Euroopa kõrgele ametikohale midagi erilist. „Ma ei saa ju lihtsalt ootata ja vaadata, et mis tulevikus saab. Otsuseid on vaja teha ja mina otsustasin sellele kohale kandideerida,” ütles Perling.