Maailm

PRESIDENT TRUMPI AASTAKÕNE: üks tund ja 22 minutit enesekiitust (25)

Aadu Hiietamm, 7. veebruar 2019, 08:15
KÕNEPULDIS: USA president Donald Trump kongressis aastakõnet pidamas. Taustal istuvad asepresident Mike Pence (vasakul) ja esindajatekoja demokraadist spiiker Nancy Pelosi. Foto: Reuters/Scanpix
USA president Donald Trump esines Eesti aja järgi kolmapäeva varahommikul Washingtonis kongress mõlema koja ühisistungil traditsioonilise aastakõnega. 82 minutit kestnud kõne oli Trumpile omaselt täis enesekiitust. President rõhutas muu hulgas, et just tänu tema valitsuse poliitikale on riigi tööstuses loodud üle 600 000 töökoha. Veel rõhutas Trump, et vaid tänu tema valimisele presidendiks ei ole USA praegu Põhja-Koreaga suures sõjas. 

USA 45. president Donald Trump alustas kõnet teisipäeva õhtul kell 21.07 kohaliku aja järgi. Tema esinemist jälgisid kongressis senaatorid, esindajatekoja liikmed ja kutsutud külalised ning kodudes miljonid televaatajad. 

Talle omases stiilis kiitis Donald Trump nii oma valitsuse kui ka enda poliitikat.

Kaitses müüriideed

Donald Trump on viimased kuud olnud tülis kongressi esindajatekojaga, kus pärast  novembris toimunud vahevalimisi kuulub enamus demokraatidele. Demokraadid on seni keeldunud eraldamast Donald Trumpi küsitud miljardeid dollareid, mis kulutataks Mehhiko piirile müüri ehitamiseks. 

 Aastakõnes propageeris Trump seetõttu taas jõuliselt müürideed. Ta väitis, et USA poole teel suured ja organiseeritud põgenikekaravanid. Trumpi sõnul päästavad müürid elusid ning ta lubas Mehhiko piirile müüri valmis ehitada.

ABIKAASAT JÄLGIMAS: Donald Trumpi esinemist jälgis ka tema abikaasa Melania Trump. Foto: AFP/Scanpix

Donald Trump teatas, et tema teine kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga toimub 27.-28. veebruaril Vietnamis. 

„Me jätkame ajaloolist survet saavutamaks rahu Korea poolsaarel. Meie pantvangid on tulnud koju, tuumakatsetused on lõppenud ja ligi 15 kuud pole tehtud raketikatsetusi. Kui mind poleks valitud Ameerika Ühendriikide presidendiks, siis minu arvamusel oleks me praegu Põhja-Koreaga suures sõjas koos miljonite potentsiaalselt tapetud inimestega,“ kiitis Donald Trump taas ennast.

Donald Trumpi ja Kim Jong-uni esimene kohtumine toimus mullu 12. juunil Singapuris.

Eksperdid ja luure ei jaga Trumpi arvamust

Teisipäeval ÜRO Julgeolekunõukogule edastatud ekspertide raportis olukord nii roosiline siiski ei ole. Raporti järgi ei ole pärast Trumpi ja Kim Jong-uni esimest kohtumist midagi pöördelist toimunud. Põhja-Korea tuuma- ja ballistiliste rakettide programmid on endiselt alles ning Pyongyang hajutab rakettide kokkupanemist ja testimist, et vältida nendele lõppu teha võivaid rünnakuid.

Ka USA luure on seisukohal, et Põhja-Korea ei kavatsegi ilmselt loobuda kõigist oma tuumarelvadest ja nende tootmise võimekusest. 

Kus linnas Donald Trump ja Kim Jong-un Vietnamis kohtuvad, ei ole veel teada. Telekanali CNN all on võimaliku kohtumispaigana vaatluse all Hanoi või Da Nang. Seejuures eelistaks Põhja Korea Hanoid ja USA Da Nangi, kus 2017. aasta novembris toimus Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö foorumi 25. tippkohtumine, millel osales ka Donald Trump.

USA eriesindaja Põhja-Korea küsimustes Stephen Biegun lendas kolmapäeval Põhja-Korea pealinna Pyongyangi Donald Trumpi  ja Kim Jong-uni teist kohtumist ette valmistama.  

25 KOMMENTAARI

s
saalis oli näha 7. veebruar 2019, 13:30
ka et kuulajad naersid, vahel aga olid püsti ja kestvad kiiduavaldused nagi Kim Juni puhul :). Nad nüüd semud.
ü
üha enam see toimub ja süveneb 7. veebruar 2019, 12:06
Õhtuleht on nii sisutühi et taaskasutus on üha enam moes. Kuidas teile meeldiks kui realiseerimistähtaja ületanud toidukaup pakitaks ringi ja pandaks ...
(loe edasi)
Loe kõiki (25)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
online@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee