Maailm

Uuendatud kell 13.30

NATO LAIENEB: Põhja-Makedooniast saab 30. liikmesriik (14)

Aadu Hiietamm, 7. veebruar 2019, 08:10
Makedoonia välisminister Nikola Dimitrov (vasakul) ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg näitavad allkirjastatud liitumisprotokolli.Foto: EPA/Scanpix
Brüsselis NATO peakorteris allkirjastati eile liitumisprotokoll, mis avab Põhja-Makedooniale tee saamaks alliansi 30. liikmesriigiks. 

Põhja-Makedooniat või õigemini praeguse nimega veel Makedooniat esindas tseremoonial välisminister Nikola Dimitrov.

Pikki aastaid Makedoonia liitumist NATOga blokeerinud Kreeka kavatseb liitumise parlamendis ratifitseerida juba sellel või siis järgmisel nädalal.

Kreeka ja Makedoonia ligi 30 aastat kestnud tüli lahenes pärast, seda kui Makedoonia nõustus uueks nimeks võtma Põhja-Makedoonia. Vastava kokkuleppe saavutasid mullu juunis Kreeka peaminister Alexis Tsipras ja Makedoonia peaminister Zoran Zaev. Nüüdseks on selle kokkuleppe ratifitseerinud nii Makedoonia kui ka Kreeka parlament. Ametlikult saab Makedooniast Põhja-Makedoonia aga alles pärast riigi põhiseaduse muutmist. Eeldatavalt toimub ametlik nimevahetus lähipäevil või -nädalatel.

Makedoonia senine ametlik nimi on alates iseseisvumisest 1991. aastal olnud Endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia (FYROM) ning seda just Kreeka nõudmisel. Nimelt on Kreekas Makedoonia provints ning Kreekas leiti, et teisel pool piiri asuv Makedoonia riik peab oma nime ära muutma.

Makedoonia peaminister Zoran Zaev avaldas esmaspäeval lootust, et tänu nimevahetusele alustab Põhja-Makedoonia juba juunis liitumiskõnelusi ka Euroopa Liiduga.

14 KOMMENTAARI

n
Nato liige 7. veebruar 2019, 12:43
Kremli vatibuhvaikad kärmelt poodi pamperseid ostma!
ü
üha enam see toimub ja süveneb 7. veebruar 2019, 12:01
Õhtuleht on nii sisutühi et taaskasutus on üha enam moes. Kuidas teile meeldisk kui realiseerimistähtaja ületanud toidukaup pakitaks ringi ja pandaks ...
(loe edasi)
Loe kõiki (14)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee