Maailm

Uuendatud kell 13.30

NATO LAIENEB: Põhja-Makedooniast saab 30. liikmesriik (14)

Aadu Hiietamm, 7. veebruar 2019 08:10
Makedoonia välisminister Nikola Dimitrov (vasakul) ja NATO peasekretär Jens Stoltenberg näitavad allkirjastatud liitumisprotokolli.Foto: EPA/Scanpix
Brüsselis NATO peakorteris allkirjastati eile liitumisprotokoll, mis avab Põhja-Makedooniale tee saamaks alliansi 30. liikmesriigiks. 

Põhja-Makedooniat või õigemini praeguse nimega veel Makedooniat esindas tseremoonial välisminister Nikola Dimitrov.

Samal teemal

Pärast liitumisprotokolli allkirjastamist saab Põhja-Makedoonia õiguse osaleda NATO tegemistes. Täisliikmeks saab riik aga pärast seda, kui kõik senised NATO liikmesriigid on liitumise ratifitseerinud. Tõenäoliselt juhtub see 2020. aastal.

Pikki aastaid Makedoonia liitumist NATOga blokeerinud Kreeka kavatseb liitumise parlamendis ratifitseerida juba sellel või siis järgmisel nädalal.

Kreeka ja Makedoonia ligi 30 aastat kestnud tüli lahenes pärast, seda kui Makedoonia nõustus uueks nimeks võtma Põhja-Makedoonia. Vastava kokkuleppe saavutasid mullu juunis Kreeka peaminister Alexis Tsipras ja Makedoonia peaminister Zoran Zaev. Nüüdseks on selle kokkuleppe ratifitseerinud nii Makedoonia kui ka Kreeka parlament. Ametlikult saab Makedooniast Põhja-Makedoonia aga alles pärast riigi põhiseaduse muutmist. Eeldatavalt toimub ametlik nimevahetus lähipäevil või -nädalatel.

Makedoonia senine ametlik nimi on alates iseseisvumisest 1991. aastal olnud Endine Jugoslaavia Vabariik Makedoonia (FYROM) ning seda just Kreeka nõudmisel. Nimelt on Kreekas Makedoonia provints ning Kreekas leiti, et teisel pool piiri asuv Makedoonia riik peab oma nime ära muutma.

Makedoonia peaminister Zoran Zaev avaldas esmaspäeval lootust, et tänu nimevahetusele alustab Põhja-Makedoonia juba juunis liitumiskõnelusi ka Euroopa Liiduga.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee