Poliitika

FAKTIKONTROLL | Kui reaalne on suur pensionitõus, mida erakonnad lubavad? (58)

Marvel Riik, 5. veebruar 2019 12:53
Kas pensionid võivad kahekordistuda?Foto: Sven Arbet / Ekspress Meedia
Kõige suuremat pensionitõusu lubavad Keskerakond ja EKRE. Statistikaameti andmetel oli pension 2018. aasta kolmandas kvartalis 447,5 eurot. Helgemate lubaduste järgi võiks see tõusta aga 700–800 euroni. Kui lihtne on aga seda lubadust täita?

Keskerakonna pensioni-lubadused on sellised:

  • Tõstame keskmist vanaduspensioni 2020. aastal erakorraliselt koos indekseerimisega 100 euro võrra. Ainult erakorraline pensionide tõstmine tagab aastaks 2023 keskmiseks vanaduspensioniks 700 eurot.
  • Hoiame keskmise vanaduspensioni tulumaksuvabana. Rakendame pensionäridele täiendava 250eurose tulumaksuvabastuse, tõstes seeläbi vanaduspensionäride maksuvaba tulu kuni 750 euroni kuus.

 EKRE lubadused aga niisugused:

  • Lubame, et järgmise nelja aasta jooksul tõuseb keskmine pension kahekordseks, see tähendab ligikaudu 800 euroni.
  • Vabastame pensionid tulumaksust.

„Vanaduspensionäre on meil 305 000, kui neile kõigile maksta 100 eurot kuus rohkem 12 kuud aastas, läheks see esimeses ringis riigieelarvele maksma täiendavad 366 miljonit ehk 1,3% SKPst. Sotsiaalselt oleks ilmselt põhjendatud, aga mis maksu tõusuga seda kompenseerida kavatsetakse?“ mõtiskleb Aben. „Soovides anda juurde vaesematele tuleb rohkem maksustada rikkaid – kas teha tulumaksu progresseeruvamaks või maksustada mingeid varasid (ilusaid autosid!), aga see on poliitiline küsimus.“

Järeldus: kuni pole selgelt öeldud, kust on kavas pensionitõusuks raha saada, seisavad lubadused savijalgadel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee