Lugejakiri

Kiri | Kas lõimuda või lõhestada? (15)

Tarmo-Koit Reile, 4. veebruar 2019, 18:49
Foto: Tiina Kõrtsini
Jääb mulje nagu oleks poliitikutel ja tavainimestel erinevad ajud, sest kust muidu tulevad nii erinevad arusaamad asjadest, mis puudutavad meie elu-olu siin väikesel Eestimaal. Nagu oleks kahe ühiskonna vaheline probleem tekkinud üleöö Eesti iseseisvumisega. Nagu poleks olnud küüditamisi, pikka okupatsiooniaega, vene rahva ülimuslikkust. Ja järsku Eesti sai iseseisvaks ja hakkas vene rahvast vihkama? Äkki hoopis venelased solvusid, et nad ei olnud enam määrav jõud Eestimaal ja ise kapseldusid? Muidugi neis piirkondades, kus enamus rahvast olid juba varem venelased, polnud erilist kapseldumist enam vaja.

Ma küsiksin, kas Venemaa on vabandanud, et ta Eesti rahvast küüditas, kas ta on okupatsiooni eest vabandanud, et meil oleks, mille eest andestada? See ongi see, mis hoiab pingeid üleval ja tekitab erimeelsusi.

Üks ei ole unustanud oma rahvale tehtud ülekohut ja teine on solvunud, et tema ei ole enam esmaotsustaja. Vaadake lahtiste silmadega - kaks vennasrahvast, venelased ja ukrainlased, sõdisid külg külje kõrval ühise vaenlase vastu ja peaks praegu ääretult hästi läbi saama, aga on tülli pööranud, sest üks kaotas oma ülimuslikkuse ja teine ei ole unustanud ajaloolist kuritegu oma rahva vastu.

Kõik tahavad olla peremehed omal maal, peavad kalliks oma keelt ja kultuuri. Mis meil siis teisiti on? Ega inimesed ju omavahel vaenujalal ole, poliitikud on need, kes vaenu õhutavad poliitiliste ambitsioonide tarbeks, saavad seeläbi veidi rohkem hääli ja saavad valituks, aga millise karuteene nad teevad inimestele ja kauaoodatud lõimumise asemel saavad veel suurema eraldatuse. Tegelikult on juba suur hulk venelastest aru saanud, et sõbralik edasiminek on parim viis koos olla.

Kujutage endale aga ette aega, kui pole enam Eestit kui rahvusriiki. Kas siis on veel laulupidusid, kas siis üldse on veel vaja meie lauluväljakut, kus kogunevad kümned tuhanded laulma isamaast?

15 KOMMENTAARI

l
lo llakas on nõuda 5. veebruar 2019, 13:48
kohaliku käest sissetulijate suunas muutumast. sissetulija peab omaks võtma selle maa kombed-tavad ja ennast muutma nende suunas aga mitte nii nagu kallas nõuab, et eestlased peaks venestuna, öäkk
e
elioni kanalid 4. veebruar 2019, 22:04
nii mõttetud vaatasid ikka nostalgiat breznev lepotaa
Loe kõiki (15)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee