Maailm

VÕIMUVÕITLUS VENEZUELAS: kes jääb peale – Guaidó või Maduro? (39)

Aadu Hiietamm, 5. veebruar 2019 08:05
AJUTINE PRESIDENT: Venezuela opositsiooniliider ja end ajutiseks presidendiks kuulutanud Juan Guaidó ja tema abikaasa Fabiana Rosales. Esmaspäeval tunnustas Guaidód ajutise presidendina ka Eesti.Foto: SIPA/Scanpix
Venezuelas kuulutas noor opositsioonijuht ja parlamendispiiker Juan Guaidó end presidendi kohusetäitjaks juba 23. jaanuaril. Teda tunnustas kohe selles ametis USA. Praeguseks on seda teinud veel paljud riigid. Esmaspäeval näiteks Saksamaa ja veel mitu Euroopa Liidu liikmesriiki, sealhulgas Eesti. Ennast seaduslikuks presidendiks pidav Nicolas Maduro keeldub aga uusi valimisi välja kuulutamast ning ähvardas kodusõjaga.      

Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Holland ja Hispaania andsid 26. jaanuaril Nicolas  Madurole uute presidendivalimiste väljakuulutamiseks aega 3. veebruari õhtuni, lubades vastasel juhul tunnustada presidendi kohusetäitjana Juan Guaidód.

Maduro lükkas 3. veebruaril intervjuus Hispaania telekanalile La Sexta selle nõudmise tagasi. Ta rõhutas, et ei kavatse sellisele survestamisele järele anda. Varem oli ta väljendanud valmisolekut korraldada riigis ennetähtaegsed parlamendivalimised, kuid mitte presidendivalimised.

EI TAGANE: End endiselt Venezuela presidendiks pidav Nicolas Maduro ja tema abikaasa Cilia Flores.Foto: Reuters/Scanpix

„Keeldun praegu presidendivalimiste korraldamisest. Need toimuvad 2024. aastal. Ma ei hooli sellest, mida Euroopa ütleb,“ rõhutas Maduro. 

Maduro ähvardas kodusõjaga

Samal teemal

Ta ähvardas samas intervjuus kodusõjaga, kui keegi peaks üritama Venezuelas sõjaliselt sekkuda. Ta hoiatas juba varem USA presidenti Donald Trumpi, et Venezuelast saab USA sõjalise sekkumise korral Ladina-Ameerika Vietnam. 

Kuna Maduro keeldus talle ultimaatumi esitanud Euroopa Liidu liikmesriikide nõudmist täitmast, siis ei jäänud neil muud üle, kui teha seda, mida oli lubatud. Täpsemalt tunnustada Guaidód Venezuela presidendi kohusetäitjana.

„Härra Guaidó on persoon, kellega me räägime ja kellelt ootame, et ta paneb riigis käima valimisprotsessi,“ kuulutas eile Saksamaa liidukantsler Angela Merkel Jaapani pealinnas Tokyos koos Jaapani peaministri Shinzo Abega antud pressikonverentsil. „Saksamaa ja paljud teisedki Euroopa riigid peavad härra Guaidód legitiimseks ajutiseks presidendiks,“ rõhutas Merkel. 

AJUTINE PRESIDENT: Venezuela opositsiooniliider ja end ajutiseks presidendiks kuulutanud Juan Guaidó ja tema abikaasa Fabiana Rosales. Esmaspäeval tunnustas Guaidód ajutise presidendina ka Eesti.Foto: SIPA/Scanpix

Ka Eesti otsustas esmaspäeval tunnustada Guaidód Venezuela ajutise presidendina. 

Euroopa Liidu esindajad soovivad nüüd korraldada neljapäeval Uruguay pealinnas Montevideos rahvusvahelise kontaktgrupi kohtumise, et arutada võimalusi Venezuela poliitilise kriisi lahendamiseks. Euroopa Liit soovib, et viimase rahvas saaks võimaluse valida endale vabadel valimistel uus president. Teatavasti toimusid eelmised presidendivalimised mullu mais ja need võitis Maduro. Opositsioon aga nendel valimistel ei osalenud. 

Madurot toetab seni kõige jõulisemalt Venemaa. Seetõttu kritiseeris Kremli pressiesindaja Dmitri Peskov kohe ka Euroopa Liidu riikide otsust tunnustada Guaidód Venezuela ajutise presidendina. „Meie arvates on see otsene sekkumine Venezuela siseasjadesse,“ rõhutas Peskov.

Maduro poolel on endiselt suurem osa Venezuela sõjaväest. Kuid ta on teinud sellele vaatamata mõnedel andmetel igaks juhuks ettevalmistusi riigist põgenemiseks. Väidetavalt on Caracase lennuväljal tema ja ta saatjaskonna tarvis pidevalt stardivalmis kaks lennukit.

Mida ütleb Trump? 

USA president esineb kohaliku aja järgi teisipäeva õhtul (Eesti aja järgi kolmapäeva varahommikul) Washingtonis kongressi ees traditsioonilise aastakõnega. Kogu maailmas oodatakse huviga, mida ta ütleb Venezuela kohta. On ju Trump korduvalt toonitanud, et laual on kõik võimalused, sealhulgas sõjaline sekkumine.    

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee