Maailm

Erkki Bahovski: raketileppe lõpp võib viia uue võidurelvastumiseni (18)

Toimetas Aare Kartau, 4. veebruar 2019, 18:04
INF-leppe lõpetamise vastu korraldatud meeleavaldus SaksamaalFoto: Zuma Press/Scanpix
Reedel teatas USA, et nad peatavad oma osaluse INF leppes, mis piirab tuumavõimekusega lühi- ja keskmaarakettide paigaldamist maismaale. Päev hiljem teatas lepingust taganemisest ka Venemaa. Välispoliitika eksperdi Erkki Bahovski arvates pingestab leppe lõpetamine välispoliitilist olukorda ning võib viia taaskord võidurelvastumiseni.

Lepe, mis loodi Nõukogude Liidu ja USA vahel 1987. aastal on tekitanud viimasel ajal palju probleeme ning osapooled süüdistavad üksteist lepingu rikkumises. Kokkuleppest taganemine tekitab kindlasti Euroopas ärevust ning pingelist õhkkonda. Eksperdi hinnangul on lepingu katkemise põhjuseks eelkõige Venemaa käitumine.

Bahovski arvab, et sel korral pole tegemist vaid suurriikide flirtimisega meediaruumis. Probleem on ilmne. Tänapäevased keskmaaraketid on väga arenenud ning tuumalõhkepeadega varustatuna on need võimelised tekitama massilist hävitustööd. Leping, mis takistas nende tootmist oli vajalik ning piiras ohtu, mida suurriigid võivad sõjaliselt maailmale kujutada.

Võimalusse, et ka Hiina uue leppega liituks, Bahovski ei usu. Ta küll tõdeb, et rahu säilitamise huvides oleks see kasulik samm, kui riigid sellise kokkuleppe sõlmiksid. Siiski pole Hiinal sellest midagi võita.

Samal teemal

3. veebruar 2019, 23:56
Samm sõjale lähemale? USA ja Venemaa tegid lõpu raketileppele

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee