Eesti uudised

Rahvakogunemine jättis tavapäraseks valimisürituse mulje

GALERII | Elagu Tartu rahu! Pool tuhat inimest kogunes Tartu tõrvikurongkäigule (102)

Asso Ladva, 2. veebruar 2019 20:06
TÕRVIKUTEGA TARTU RAEPLATSILE: Umbes pool tuhat inimest kogunes täna tähistama Tartu rahulepingu 99. aastapäeva.Foto: Aldo Luud
„Meil ei ole kiiret. Me oleme 99 aastat elanud kehtiva piirilepingu järgi, milleks on Tartu rahuleping. Keegi ei saa öelda, et see leping ei kehti,“ kõneleb EKRE aseesimees Jaak Madison laupäeval Tartu rahu aastapäevale pühendatud tõrvikurongkäigus osalevale umbes 500 inimesele. „Õige!“ hüüavad innukamad Madisonile vastu.

„On hea meel, et iga aastaga on tõrvikurongkäigus järjest rohkem inimesi,“ hüüab Eesti Konservatiivse Rahvaerekonna (EKRE) Tartu piirkonna esimees Indrek Särg. „Ja noori on järjest rohkem meiega.“

Samal teemal

„Iga poliitik, iga minister ja iga poliitik, kes püüab sõlmida Venemaaga uut piirilepingut on reetur ja selleks ta jääb,“ suudab Madison veel esile kutsuda hüüatused „õige!“. „Ma loodan, et valitav Riigikogu ei anna Mikserile enam võimalustki saada välisministriks.“

Madisoni avakõne lõppes aga tungiva üleskutsega minna kuu aja pärast Riigikogu valimistele. Ja valida tuleb kindlasti ainus jõud Eestis, mis kaitseb Tartu rahulepingut ja Eesti territoriaalset terviklikkust. Selle jõu aseesimeheks on Madison ise.

Erinevalt Madisonist jäi Särg kõne lõpuni rahvakogunemise peateema juurde. Tema sõnul on Tartu rahuleping maailma esimene rahuleping, mille üheks pooleks on rahvusriik. Ta meenutas neid Eesti ajaloos tähtsat rolli mänginud mehi eesotsas Jaan Poskaga, kes suutsid Nõukogude Venemaaga soodsatel tingimustel kokku leppida.

Kogu üritus möödus rahumeelselt ehkki paar vene keelt kõnelenud noormeest proovisid Raekoja platsil solvanguid karjuda. Pealtvaatajad ja ürituse turvamehed soovitasid tegelastel lahkuda. Hüvastijätuks käivitasid nad telefonis valjuhäälse vene räppmuusika.

99 aastat tagasi 2. veebruaril sõlmisid Eesti Vabariik ja Nõukogude Venemaa rahulepingu, mis lõpetas vabadussõja, tunnustas Eesti Vabariiki kui iseseisvat riiki ning määras kindlaks Eesti idapiiri. 1944. aasta augustis määras Nõukogude Liidu juhtkond kolmveerand omaaegsest Petseri maakonnast ning Narva jõe idakaldal asunud alad Venemaa koosseisu. Sellega kaotas Eesti enam kui viis protsenti oma territooriumist.

Tõrvikurongkäigu korraldasid Tartu Rahu Põlistamise Selts, Eesti Vabaduspartei-Põllumeestekogu ja EKRE Tartu ringkond.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee