Nädala TOP

TOP 5 | Erakonnad teevad suurpuhastust (4)

Elis Kusma, toimetaja, 1. veebruar 2019 17:52
Ajakirjanike mahukas uurimistöö, mis paljastas, et mõnes erakonnas on rohkem kriminaalkorras karistatuid kui teises liikmeid, tõstatab vana küsimuse: kas poliitikasse on asja vaid meie koorekihil või peaks parteide liikmeskond olema justkui läbilõige ühiskonnast. Elame ju ometi riigis, kus karistusregistrisse on kantud iga teine Eesti elanik. Siiski näitab erakondade tegevus (olgugi et alles ajakirjanduse sekkumise peale) eluteel eksinud liikmete väljaheitmisel, et vähemalt ideaalid pole kuhugi kadunud.

Nimetagem asju ilusamate nimedega

Toetuste-pensionide väljamaksmiseks vajaliku sotsiaalkaitse infosüsteemi ehk SKAIS2 arenduse kallinemine kaheksa miljoni võrra, mis teeb projekti kogumaksumuseks juba 23 miljonit eurot, on kahtlemata piinlik lugu: arendus kulgeb üle kivide-kändude, ent maksumaksjaile esitatakse üha suurem arve. Mainekahju korvamiseks pakkus sotsiaalkaitseminister välja, et SKAIS2 arendused tuleks ümber nimetada. See toimis ju suurepäraselt ka töö- ja tervisekassaga.

Maksutagastus toob tarbimispeo?

Kuna maksuametil tuleb tuluteenijaile tagasi maksta 141 miljonit eurot tulumaksu – koos muude maksutagastustega küündib summa suisa 200 miljonini –, siis on vägagi võimalik, et vastu valimisi pöördub pahameel keerulise tulumaksusüsteemi vastu hoopis üldrahvalikuks rõõmuks „süllekukkunud“ rahapajakese üle. Kuhu viimane kaob, loeme aga peagi tarbimisstatistikast.

Kes kardab Eesti 200t?

Sotside juhi Jevgeni Ossinovski avaldus, et nõrga nimekirja ja künnise piiril kõikuva reitinguga Eesti 200 ei pääse parlamenti, paistab poliittehnoloogilise trikina: kui valijaile piisavalt sisendada, et nende hääl võib hoopis kaotsi minna, siis ehk ei tõusegi käsi uustulnuka poolt hääletama. Teisalt pole ka seitsmeprotsendise reitinguga sotsidel liiga palju põhjust end kindlalt tunda.

Mida tahab Neivelt?

Indrek Neivelt teeb tänuväärset tööd, ajastades poliitikuile ebamugavaid küsimusi välispankade liigsuurte kasumite kohta valimiseelsesse aega. Ent kas tegu on sõltumatu ja isetu kriitikaga või sillutab populaarsete seisukohtadega ettevõtja endale teed mõnele ihaldusväärsele ametikohale, näitab vaid aeg.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee