Vedurijuht Dmitri Sholitsev päästis raudteerööbastel uidanud pisipoisi elu. Kangelasteo eest premeeris If Kindlustus teda tiitliga „Aasta märkaja” ja reisitšekiga.Foto: Teet Malsroos
Juhan Mellik 1. veebruar 2019 16:10
Reedel pälvis oma sangarlikkuse eest preemia vedurijuht, kes päästis üksinda raudteel uidanud pisipoisi elu. „Sain rongi täpselt pidama, lapseni jäi natukene maad,” räägib vedurijuht Dmitri Sholitsev.

„Õnneks ei jooksnud laps kuhugi. Kartsin, et muidu peab veel kiiremini seisma saama,” meenutab Dmitri Sholitsev mullust augustipäeva, mis lõppes suure ehmatusega. Ta oli rongiga jõudmas Rahumäe jaama, kui äkitselt märkas: väike laps seisab keset raudteed. Kedagi lapsega kaasas ei ole, poiss aga on otse ees!

„Ma isegi ei uskunud, et midagi sellist võib juhtuda,” ütleb Sholitsev. Ta räägib, et vedurijuhi töö ongi selline, et peab tähele panema kõike, mis toimub rongi ees, mis külgedel.

„Alguses oli kiirus 17 kilomeetrit tunnis,” mäletab vedurijuht. Pidurdamisel oli tema suurim hirm, ega poiss ei hakka äkki rongile vastu jooksma. Õnneks mitte! „Ta oli nii väike, et ei saanud ise midagi arugi ega rääkinud,” jutustab 17aastase vedurijuhistaažiga Sholitsev. 

Vedurist väljunud juht küsis kohe, kus on väikemehe vanemad. „Ta näitas kätega kuhugipoole, et seal on emme.” Kedagi ei olnud aga seal näha. Mis siis muud, kui laps kabiini kaasa! „Ütlesin, et lähme sõidame nüüd rongiga,” räägib Sholitsev, kes helistas kohe politseisse.

Väikemehele näis plaan meeldivat – kuigi ega ta juhi sõnul millestki eriti aru ei saanud. Vaatas rahulikult vedurikabiini tablood ega valanud isegi pisaraid. „Mõned rongis olnud reisijad mängisid temaga ja ajasid juttu,” meenutab Sholitsev. Nõnda kulges teekond Pääsküla jaamani, kuhu politseipatrull oli juba vastu tulnud. Korrakaitsjatelegi ei osanud väike poiss oma kodu kohta midagi eriti kosta. 

Peagi kuulis Sholitsev juba raadiost, et lapse vanemad leiti üsna kiiresti üles. Hiljem selgus, et krutskeid täis kaheaastasel Kasparil oli õnnestunud väravast välja lipsata ja seiklema minna.

Päästetud Kaspari vanemaid pole Sholitsev kordagi silmast silma kohanud. Küll aga helistas talle lapse vanaisa, kes meest südamlikult tänas. Kas ka poiss mõistis oma päästjale aitäh ütelda? „Tema jaoks oli see kõik nagu huvitav mäng,” naerab Sholitsev.

Reedel toimunud tänuüritusel „Otsime sangareid“ andis If Kindlustus välja kokku neli preemiat tublidele Eesti inimestele.