Eesti uudised

Kas bussijuhtide palk langes piletimüügi lisatasu ärajäämise pärast? (11)

Arvo Uustalu, 3. veebruar 2019 23:45
PALK JÄI SAMAKS: Tasuta bussid juhtide palka ei vähendanud.Foto: Aldo Luud
Bussijuhtide seas levib kuuldus, et mõnes transpordiettevõttes on nende maakonnaliine teenindavate kolleegide palk langenud, kuna saamata jääb lisatasu piletimüügi eest. Õhtuleht uuris, kas sahinatel võib alust olla.

Aktsiaseltsi Sebe juhatuse liige Üllar Kaljuste ütles, et Ida-Viru ühistranspordikeskuse vastu minnakse küll kohtusse, kuid mitte bussijuhtide palga pärast.

Ebaaus juht võib mõne euro vähem siiski saada

Kaljuste sõnul oli avaliku teeninduse lepingu kohaselt vedajal õigustatud ootus suurenenud piletitulu osast 50-le protsendile.

„Kasvatasime ainsana Eesti bussifirmadest kehtiva lepingu raames aasta aastalt sõitjate arvu ja sellega kaasnevat piletitulu, kuid tasuta transpordi rakendumisega see võimalus elimineeriti,“ räägib ta.

Ta kinnitab, et bussijuhtide töötasu võimalik saamata jäänud piletimüügi tuluosa siiski ei mõjuta ning lisab, et kohtusse ei mindud mitte kedagi süüdistama, vaid õiglast lahendust otsima.

Kaljuste sõnul võib kuuldustel bussijuhtide vähenenud töötasust seoses piletimüügi kadumisega siiski olla ka tõepõhi.

„Ehk, kõik sõltub ettevõtte kujundatud palgasüsteemist. Sebes piletimüügi pealt bussijuhile lisatasu ei makstud aga ei saa välistada, et see nii toimis mõnes teises ühistransporditeenust pakkuvas ettevõttes,“ räägib ta.

Kaljuste tõdeb, et Ida-Virumaa bussiliinidel piletitulu kasvatamise üheks komponendiks oli kindlasti ka bussijuhtidele rangete ettevõttesiseste piletimüügi eeskirjade kehtestamine, kontroll ja võimalike sanktsioonide rakendamine.

„See võttis võimaluse bussijuhtidel osa piletirahast omastada. Kuid jah, kui mõelda maakondlikust ühistranspordist tervikuna, siis kui juhtus olema piirkondi, kus bussijuhi sissetulek võis koosneda lisaks töötasule ka ebaausal teel saadud piletimüügi osast, siis tasuta transpordi rakendumine maakonnaliinidel võttis selle võimaluse täielikult,“ tõdeb ta.

Transpordi ametiühingu juhatuse esimees Üllar Kallas kinnitas, et enamikul suurematel bussifirmadel on sõlmitud kollektiivleping ning see ei lase tõesti juhtida palka muuta.

„Mis puutub võimalusse, et mõni bussijuht mõne pileti raha oma taskusse paneb, siis seda on tänapäevaste süsteemide ja kontrollide juures raske uskuda,“ räägib ta.

PALK JÄI SAMAKS: Tasuta bussid juhtide palka ei vähendanud.Foto: Aldo Luud

 Lisatasu makstakse edasi palgatšeki teisel real

 Hansa Bussiliinid Pärnu regiooni juhataja Margus Maiste sõnul nende ettevõttes piletimüügi eest lisatasu juhtidele maksti, kuid juhid saavad selle palga osana endiselt kätte.

„Meil oli piletimüügi lisatasu, aga seda raha saavad töötajad palgatšeki teisel real edasi,“ räägib ta.

Maiste lisab,  et ettevõttes kollektiivlepingut sõlmitud ei ole, kuid seda enam täidetakse kõiki leppeid ja ametiühinguga kooskõlastamisi.

„Pigem otsime võimalusi, kuidas juhtidele rohkem maksta,“ ütleb ta ja lisab, et bussijuhte Eestis napib.

Aktsiaseltsi Atko Bussiliinid Pärnu osakonna juhataja Kalvi Murro ütles, et neil ei saanud bussijuhid piletimüügi eest lisatasu ka varem. Seega ei saanud boonust ka ära võtta.

„Vastupidi. Sellest aastast meie bussijuhtide palk kollektiivlepinguga enam kui poolesaja euro võrra tõusis. Aga ka see on seotud töötajate, ametiühingute ja vedajate kokkuleppega, mitte tasuta või tasulise liinidega,“ kinnitab ta.

Murro teada on Eestis siiski üksikuid bussifirmasid, kus juhid piletimüügi eest väikest lisatasu said.

Aktsiaseltsi GoBus juhi Andrei Mändla sõnul ei olnud nende ettevõttes isegi piletimüügi rida.

„Piletimüük oli töö ja palga üks osa ja seega ei saanud see kuhugi ka kaduda,“ selgitab ta.

Samal teemal

29.09.2019
Sõitjad kaebavad: me ei julge enam selle bussijuhiga Koselt Tallinnasse sõita
27.07.2019
ÕL VIDEO JA GALERII | Palgatõusu nõudvad bussijuhid ähvardavad uuest aastast streikidega
11.01.2019
Eesti keskmine palk on veerandsajandi jooksul teinud tohutu hüppe, suurem tõus on alles ees

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee