Maailm

NELI MÕRVA: Vene senaator peeti kinni otse istungitesaalis (13)

Aadu Hiietamm, 1. veebruar 2019, 08:10
KOHTUS: Palgamõrvade tellimises süüdistav Venemaa senaator Rauf Arašukov (32) toodi kohtusse raudus kätega. Foto: EPA/Scanpix
Venemaa pealinnas Moskvas viisid korrakaitsjad kolmapäeval otse föderatsiooninõukogu istungisaalist endaga kaasa senaator Rauf Arašukovi. Samal päeval otsustas Basmani rajoonikohus jätta ta 30. märtsini vahi alla. Arašukovit süüdistatakse mõrvade organiseerimises. Mees süüd ei tunnista. 

Föderatsiooninõukogu on Venemaa parlamendi ülemkoda, kus iga föderaalsubjekti esindab kaks senaatorit. Kolmapäeval istungitesaalis kinni peetud Rauf Arašukov (32) esindab föderatsiooninõukogus Põhja-Kaukaasias asuvat Karatšai-Tšerkessiat. Poliitilist karjääri alustas ta 2004. aastal Stavropoli linnaduuma liikmena.

Võimupartei Ühtne Venemaa liige Rauf Arašukov kuulub parlamendi ülemkotta alates 18. septembrist 2016. Arašukovi kinnipidamisele kolmapäeval eelnes kinnine istung, millel talt võeti saadikupuutumatus. Pärast seda üritas Arašukov istungitesaalist kiiresti lahkuda, kuid föderatsioonnõukogu spiiker Valentina Matvijenko soovitas tal vastupanu mitte osutada. 

Raudus kätega kohtusse

Rauf Arašukov viidi föderatsiooninõukogu istungitesaalist raudus käsi Basmani rajoonikohtusse. Seal esitati talle süüdistus kuritegeliku grupeeringu loomises ja mõrvade organiseerimises. Arašukov eitas süüdistusi, kuid kohus otsustas ta jätta kuni 30. märtsini vahi alla. Venemaa võimupartei Ühtne Venemaa peatas Arašukovi liikmelisuse. 

Kolmapäeval pidasid korrakaitseorganid Peterburis kinni ka Rauf Arašukovi isa Raul Arašukovi ja Astrahanis sugulase Ruslan Arašukovi.  

Venemaa uurimikomitee kahtlustab Rauf Arašukovit palgamõrvade tellimises. Täpsemalt on tegu noorteliikumise Adõge-Hase aktivisti Aslan Žukovi ja Karatšai-Tšerkessia endise juhi nõuniku Fral Šebzuhhovi tapmisega 2010. aastal. Rauf Arašukovi seotusest nende mõrvadega rääkisid ülekuulamistel nende sooritajad.  Täpsemalt olla Arašukov maksnud  Žukovi tapmise eest miljon rubla (üle 13 000 euro) ning veel 500 000 rubla (umbes 6600 eurot) Šebzuhhovi hirmutamiseks ja läbipeksmiseks.

Lisaks teatas väljaanne Vaza oma allikat avaldamata, et Arašukovit kahtlustatakse veel kahes mõrvas, täpsemalt Karatšai-Tšerkessia presidendi turveteenistuse ülema tapmises 2003. aastal ja Tšerkesski vanglaülema tapmises 2006. aastal.

Mis puutub süüdistusse kuritegeliku grupeeringu loomises, siis sellesse kuulus Rauf Arašukov koos Põhja-Kaukaasia gaasikuningaks tituleeritud isa Rauliga. Koos riisuti gaasi kümnete miljardite rublade väärtuses. 

Kavatses põgeneda?

Portaali Meduza andmetel on Rauf Arašukovil elamisluba Araabia Ühendemiraatides, kuigi Vene seaduste järgi ei tohi föderatsiooninõukogu liikmel seda olla. Võimalik, et ta valmistus Venemaalt põgenemiseks. 

Vene ajalehe Vedomosti arvates heidab Rauf Arašukovi juhtum varju Venemaa parlamendi ülemkojale ning seab kahtluse alla senaatorite valiku põhimõtted. Ajaleht teeb ühtlasi ettepaneku, et potentsiaalsed senaaorikandidaadid peaksid tulevikus läbima eriteenistuste kontrolli. 

Kohtus süüdimõistmisel ootab Rauf Arašukovit kuni eluaegne vanglakaristus ja tema isa Raul Arašukovit kuni 25aastane vanglakaristus.    

13 KOMMENTAARI

k
Kommentaar. 1. veebruar 2019, 04:08
Kõik võib olla ka lavastatud. Arvatavasti jättis Putjale maksmata.
j
juga 1. veebruar 2019, 02:44
Turvateenistuse ülema tapmises aastal 2003. Praegu 32 aastane mees oli siis ju 16. Kas nagu vanus liiga noor ei ole., et turvaülemat üle kavaldada. Pigem lõhnab jälle mingi nõiajahi järele. Virutas Putini tagant gaasi ja seda ei andestata. Mine istu oma eluaegset.
Loe kõiki (13)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee