Käredas külmas on jäätunud ka Chicago jõgiFoto: STRINGER/ Reuters
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 31. jaanuar 2019 12:24
USA vaevleb arktilise külma käes. Temperatuur langeb alla 30 miinuskraadi ja vähemalt seitse inimest on külma tagajärjel surma saanud.

Külmalaines, kus jäise ilmaga on Chicagos külmem kui mõnes Antarktika soojemas piirkonnas, on paljud linnad justkui välja surnud. Kui Chicagos langes temperatuud -30 kraadini, siis Põhja-Dakotas mõõdeti vahepeal -37 kraadi külma, teatas BBC.

Kõige külmemates osariikides Wisconsinis, Michiganis ja Illinois on välja kuulutatud kriisiolukord, kuid sama on tehtud ka kaugemates lõunasse jäävates osariikides, nagu Mississippis ja Alabamas, kus ilm on tavaliselt soojem.

Riikliku ilmateenistuse meteoroloog Ricky Castro nimetas praeguseid USA ilmaolusid ajalooliseks. Ilmateenistus hoiatab inimesi külmakahjustuste eest, kuna sellistes ekstreemsetes tingimustes piisab nende tekkeks juba 10 minutist.

Põhja-Dakotas mõõdeti kolmapäeva hommikul tuulekülmaks -54 kraadi.

Praegu on teada seitse külmaga kaasnenud surma. Inimesed on väljas käies lihtsalt alahajtumisest surnud, külmast ja lumest põhjustatud avariides hukkunud.

Kümnes osariigis on postiteenused peatatud. Sajad koolid, kaasa arvatud ülikoolid, on suure külmaga külmapühad välja kuulutanud ja kaubavedu on häiritud, kuna näiteks õlletootjad lükkavad toodete transporti edasi hirmus, et kaup selle käigus ära jäätub.

Iowa ilmateenistus on soovitanud inimestel väljas käies võimalikult vähe rääkida ja vältida sügavate hingetõmmete tegemist.

Talunikud on pidanud leidma uusi lahendusi, et oma loomi külma eest kaitsta, nende hulgas ka näiteks kanadele iglusid ehitades. Paljud ei julge loomi ööseks üksi jätta, kuna jäine ilm võib näiteks panna lehmi enneageselt sünnitama ja vastsündinud vasikas ei jääks sellises külmas ilma abita ellu.

Paljud lennud on tühistatud. Chicagos on kahes suurimas lennujaamas tühistatud üle 1 500 lennu ja raudtee haldaja sinna hetkel ronge ei saada. Chicago politsei on teatanud, et külm ilm on kaasa toonud ka jopevargad.