Foto: Madis Veltman/Ekspress Meedia
Eesti uudised
30. jaanuar 2019 12:39

Laenuraha riigile: MTA tagastab inimestele 141 miljonit eurot tulumaksu (37)

Maksu- ja tolliameti (MTA) esialgsetel andmetel saavad eelmisel aastal ettenähtust vähem maksuvaba tulu kasutanud inimesed küsida tagasi kokku 141 miljonit eurot enammakstud tulumaksu.

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi sõnul on tegemist eeldatava summaga, mis täpsustub pärast tuludeklaratsiooni esitamist, kui amet on arvesse võtnud ka mahaarvamised ja inimese enda poolt deklareeritavad tulud, nt üüritulu, kinnisvara müügi või ettevõtlustulu. Kokku tagastab MTA tänavu inimestele eeldatavalt ligi 200 miljonit eurot, mis sisaldab nii aasta jooksul vähem kasutatud maksuvaba tulu kui ka üldisi maksusoodustusi, mida saab tuludest maha arvata, teatas maksuameti turundus- ja kommunikatsioonispetsialist Andra Prems.

Eelmisel aastal tulu saanud inimestest kasutas maksuvaba tulu ettenähtud mahus 42% ehk 415 000 inimest, 52% tulusaajatest ehk 519 000 inimest kasutasid maksuvaba tulu lubatust vähem ning 6% ehk 62 000 inimest lubatust rohkem. „Kokku peavad lubatust rohkem maksuvaba tulu kasutajad maksma juurde 12 miljonit eurot. Ligi 70% ehk 43 000 inimese jaoks tähendab see kuni 200 eurost juurdemakset. Kui on võimalus kasutada aga mahaarvamisi, siis väheneb selle võrra reaalselt makstav summa veelgi,“ lisas Liivamägi.

MTA teenuste osakonna teenusejuhi Hannes Udde sõnul peavad maksuvaba tulu kasutamata jätmise või lubatust rohkem kasutamise tõttu tulema deklaratsioone esitama ka paljud need inimesed, kes varem pole tuludeklaratsiooni esitama pidanud. „Kuna deklaratsiooni esitajaid on rohkem, siis soovitame kõigil e-maksuametisse/e-tolli sisenemisel esimestel päevadel aega varuda. Korraga deklareerijate hulk võib tekitada järjekordi ja soovitame sellisel juhul hiljem uuesti proovida,“ ütles Udde. „Kuna pangad ei võimalda alates 1. veebruarist siseneda internetipanka enam paroolikaartidega, siis soovitame aegsasti vaadata üle võimalused, kuidas otse või pangalingi kaudu e-maksuametisse/e-tolli siseneda,“ lisas ta.

Alates sellest aastast on muutunud ka tuludeklareerimise keskkond, mis on saanud uue kujunduse ning täiendavaid lihtsustusi. Lisatud on eeltäidetud andmeid ning vähendatud esitatavat andmehulka. Samuti küsib süsteem automaatselt täiendavaid dokumente, kui neid peaks vaja olema, ning kinnitusi, kui automaatne riskianalüüs peaks tuvastama erisusi inimese deklareeritud andmetest.

Rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu selgitas, et maksuvaba tulu reformi eesmärkideks olid: palgavaesuse vähendamine ehk kuus 700-900 eurose sissetulekuga inimeste olukorra parendamine, tööhõive stimuleerimine ehk ka kõige väiksemate palkade motiveerivale tasemele tõstmine ja palgasurve leevendamine ehk teha ettevõtjatele kergemaks kiiresti tõusva palgaga sammu pidamine.

Kirsipuu sõnul ei osatud reformi luues keegi ette näha, et palgad nii kiiresti võivad kasvada ja hetkel ongi kiiresti kerkiv palk uute tulumaksuva miinimumi tingimustelt nö eest ära jooksnud. Sellest tulenevalt võib tänavu olla rohkem neid tuludeklaratsiooniga riigile maksjaid.

Peaminister Jüri Ratase sõnul on maksuvaba tulu reform valitsuse kõige olulisem ja põhimõttelisem maksupoliitiline otsus, mis praegustel andmetel on ennast õigustanud, sest on tõstnud enamiku tulusaajate sissetulekuid.

Ratase sõnul oli maksuvaba tulu reformi eesmärk vähendada sissetulekute ebavõrdsust, muuta ühiskond solidaarsemaks ning langetada väiksemat ja keskmist tulu teenivate inimeste maksukoormust. Madalama sissetulekuga inimeste maksukoormuse leevendamist toetab suurem osa inimestest, mida kinnitas tema sõnul sügisel maksu- ja tolliameti tellitud avaliku arvamuse uuring.

Tuludeklareerimine algab 15. veebruaril, esimeste tagasimaksete tegemist alustatakse 26. veebruaril.