Maailm

29. MÄRTS: Briti parlament otsustas, et Brexit ei lükku edasi (10)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. jaanuar 2019 22:51
Briti parlamendis käis mitmetunnine debatt ja hääletused Brexiti tuleviku üleFoto: REUTERS TV / Scanpix
29. jaanuari õhtul toimusid Briti parlamendis hääletused Brexiti-leppe parandusettepanekute üle. Brexit toimub hääletustulemuste järgi kindlasti 29. märtsil ning parlament survestab valitsust EList ühegi leppeta mitte lahkuma. Euroliit eesotsas Iirimaaga pole aga ühestki olemasoleva leppe muudatusest huvitatud.

Üks olulisemaid ettepanekuid oli Brexiti edasilükkamine, vältimaks seda, et 29. märtsiks ei jõua Suurbritannia ei uuele kokkuleppele Euroopa Liiduga ega ka üksmeelele praegu olemas oleva leppe osas. Parlament hääletas napilt Brexiti kuupäeva edasilükkamise vastu (analoogse sisuga ettepanekuid oli kaks, ühes kirjas konkreetne kuupäev, teises mitte, kuid maha hääletati mõlemad).

Samal teemal

Vaid kaheksa poolthäälega (310-318), läks läbi ettepanek valitsusele välistada nn hard Brexit ehk igasuguste lepeteta Brexit. Ettepaneku algatasid kaks parlamendiliiget vastasparteidest, kel on mõlemal mure oma regiooni elanike majandushuvide pärast. See ei ole siiski juriidiliselt siduv ettepanek. Õieti polnud seda ükski neist.

Veel üks oluline küsimus on kahe Iirimaa vaheline piir. Brexit võib ohustada Suure Reede rahulepingut, juhul kui Ühendkuningriigi osaks oleva Põhja-Iirimaa ning Iiri Vabariigi vahele ilmub füüsiline piir, tolliputkad ja muu säärane, mis ühe ELi liikmesriigi ja ELi mittekuuluva riigi vahel justkui peaks olema. Kaks aastat väldanud ELi-Theresa May läbirääkimiste tulemusena loodud leppe järgi ei peaks iirlased kummaski riigis piiri pärast muretsema. See mõte aga ei meeldi paljudele parlamendiliikmetele, sest kardavad, et avatud piir Iirimaade vahel tähendab, et üht otsa pidi jäädakse ikka euroliidu külge seotuks. Samuti ei ole nad rahul, et Põhja-Iirimaale hakkavad kehtima teised reeglid kui ülejäänud kuningriigile, väites, et see võib kogu Ühendkuningriigi koospüsimisele ohtlik olla.

29. jaanuaril läks parlamendihääletusel läbi (301-317) Sir Graham Brady ettepanek vahetada May leppes praegu seisev versioon piiriküsimusest välja mõne alternatiivi vastu. Sir Brady parandusettepanek on aga kriitikute sõnul ebamäärane ning jääb selgusetuks, mis antud alternatiiv ikkagi oleks.

Peaminister May veetis terve teisipäeva euroliidu liidritega suheldes. Ta möönis parlamendiliikmetele, et ELil pole „erilist isu“ kaheaastase läbirääkimiste perioodi järel hakata jälle läbirääkimisi pidama. Õieti on EL korduvalt mõista andnud, et ei ole huvitatud ühegi olemasoleva leppe juriidilise punkti ümbertegemisest. See puudutab ka poleemikat tekitanud Sir Brady ettepanekut - Briti parlament võis ju selle poolt hääletada, aga euroliidul pole hetkeseisuga huvi neile vastu tulla.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee