Juhtkiri

Juhtkiri | Miks ja kuidas uurime erakondade liikmete karistatust? (20)

Ohtuleht.ee, 29. jaanuar 2019, 21:15
Eesti Päevaleht alustas erakondade nimekirjade uurimist, kust tõsteti esile parteide kriminaalkaristustega liikmed. Selle asemel et küsida, kuidas EPL seda teeb, asusid mõned riigikogulased või sinna pürgijad neid süüdistama süvariigi teenimises ja koostöös KAPOga. Seda, kas poliitikud on rumalad või pahatahtlikud, ei saa kunagi teada.

Teisipäevases lehes alustas sarnase teemaga Õhtuleht. Meil võttis jõudmine küsimuseni, kuidas EPL nende andmeteni jõudis, ühe päeva, ja meie enda uurimistulemuste saamiseni läks veel kaks päeva.

Erakonnad on väitnud, et neil puudub võimekus oma liikmete nimekirju ja liitujaid kontrollida. EPLi ja meie uurimisnäited (need on tehtud eraldi ja me ei tea EPLi metoodikat) tõestavad, et tegu on kas erakondade valega või paremal juhul oskamatusega. Kontrollida saab ka vanu nimekirju ja kindlasti saaks kontrollida uusi liikmeid. Küsimus on tahtmises või julguses küsida nendelt, kes oskavad. Selle asemel asuti aga süüdistama.

Me ei tea EPLi motiive, kuid meie jaoks on teema vajalik, sest keegi pole seni küsinud erakondadelt nende liikmete esindatavate väärtuste kohta. Tõenäoliselt nõustume kõik, et erakondadel on kindlad väärtused, mille eest nad on valmis seisma. EKRE puhul näiteks perekond. Reformierakond esindab ettevõtteid. Sotsid vähemusi. Mõned väärtused on erakondadel sarnased ja mõned erinevad.

Kuid kuidas sobib EKRE liikmeks pedofiil, Reformierakonda maksupettur ja sotside sekka naisepeksja? Seda küsimust pole erakondade juhtidelt ja liikmetelt varem küsitud. Tänaseni on jutud jäänud tasemele, et kehtiva karistusega inimesed heidetakse välja, kuid sisulist ja väärtustepõhist arutelu pole tekkinud.

Seni pole ka arutletud, kuidas suhtuda pedofiili, vägistajasse, tapjasse või narkodiilerisse, kellel on karistus juba kantud. Kas ta sobiks iga erakonna liikmeks ja ühtib erakonna väärtusmaailmaga ehk kas pedofiil väärtustab perekonda ja tapja inimelu? Seegi debatt on pidamata.

Seetõttu ei kavatse me peatuda roolijoodikutel, kuid vaatleme tegusid, mis peaks erakondade väärtusskaalat kõigutama.

Mõne aja eest kõikus justiitsminister Urmas Reinsalu tool, kui ta kaitses naistevastast vägivalda. Toona tõmmati maha uued punased jooned, sest sotsid taganesid ministri umbusaldamisest, kuigi mõne naisõiguslase väitel oli Reinsalu neil tulevikuks „munepidi peos“. Aeg näitas, et tegelikult polnud, kuid sotsid tervikuna (ja mõned Keskerakonna naised) olid oma vaated peenrahaks vahetanud.

Valijatel on õigus teada, milliste vaadete ja väärtuste eest seisavad erakonnad, keda nad märtsis toimuvatel valimistel riigitüüri juurde usaldavad. Seetõttu me neid küsimusi esitamegi ja seetõttu me selle masspäringu tegime.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee