Krimi

FOTOD | Hedvig Hansoni maja süüdata püüdnud mees läheb kaheksaks aastaks trellide taha (57)

Toimetas Triinu Laan, 29. jaanuar 2019 10:42
Foto: Aldo Luud
Tartu Maakohus tunnistas Aivar Visnapi (55) süüdi mõrvakatses ja kehalises väärkohtlemises ning mõistis talle liitkaristusena kaheksa-aastase vangistuse.

Ühe kannatanu suhtes Visnapile esitatud süüdistus mõrvakatses tõendamist ei leidunud. Samuti ei leidnud kehalise väärkohtlemise süüdistuse puhul tõendamist see, et see oli toime pandud sõltuvussuhtes.

Samal teemal

Karistuse kandmise algust arvestatakse Aivar Visnapi kahtlustatavana kinnipidamisest möödunud aasta 7. juulil.

Kohus leidis, et uuritud tõendid kinnitavad Visnapi süüd. Karistuse mõistmisel arvestas kohus, et mõrvakatses on Visnapi süü keskmisest suurem, kuna hetkel, kui ta maja süütas, viibisid seal lisaks täiskasvanutele veel ka kaks last ning süüteo pani ta toime kavatsetult. Kohus kergendas karistust, kuna tegu jäi katsestaadiumisse. Mõrvakatse süüdistus ei leidnud tõendamist majas viibinud kannatanu tuttava mehe suhtes.

Kehalise väärkohtlemise episoodides põhjustas süüdistatav oma käitumisega kannatanule nii füüsilist valu kui ka tervisekahjustused, mistõttu kohus leidis, et Visnapi süü ei ole väike, vaid see on vähemalt keskmine. 

Kannatanud süüdistatava vastu kahjunõudeid ei esitanud. Menetluskuludena peab süüdistatav riigi tuludesse tasuma kokku 1867 eurot.

Tänane otsus ei ole jõustunud ning kohtumenetluse pooled saavad selle vaidlustamise soovist teatada seitsme päeva jooksul. Kui otsus vaidlustatakse, teeb kohus motiveeritud tervikotsuse teatavaks 19. veebruaril.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri vanemprokurör Toomas Liiva on rahul, et kohtu õiguslik hinnang juhtumile ühtis prokuratuuri omaga. „Süüdistatav pani toime ühe tõsiseima isikuvastase kuriteo ehk mõrva katse. Tõendid kinnitasid ka kohtu hinnangul, et mehe eesmärk oli maja süütamisega tappa selles olnud kannatanud – naine ja tema kaks alaealist last. Maja süütamise ajal oli mees alkoholijoobes ja tõenäoliselt ei oleks ta niivõrd tõsist kuritegu kaine peaga toime pannud. Nüüd on tal ligikaudu kaheksa aastat aega, et vanglas oma teo üle järele mõelda ja alkoholisõltuvusest vabaneda,“ ütles Liiva.

Detsembris toimunud istungil Visnap  ennast  süüdi ei tunnistanud ning  ütles ajakirjanikele kommentaariks, et süüdistus on jama. 

Visnap on kinni peetud alates 2018. aasta 7. juulist ning varem pole teda kriminaalkorras karistatud. Väärteo korras on ta siiski kohtu all olnud.

7. juuli öösel magas džässlaulja Hedvig Hanson koos lastega parajasti ööund, kui kuulis naabrit murutraktoriga keset ööd oma maja poole sõitmas.

Hansonil polnud enda sõnul süütajaga kunagi mingeid probleeme või isegi erilist kokkupuudet olnud. „Ma olen püüdnud vältida temaga suhtlemist nii palju kui võimalik,” kinnitas lauljanna. Miks mees maja põlema pani? „Põhjus, mis ta välja tõi, oli see, et mina kutsusin politsei – et ma olen nõid,“ ütles Hanson. Ta lisas, et süütamisele eelnenud nädalavahetusel ründas sama mees oma naist noaga. Juhtunust teada saanud teine külamees edastas info korrakaitsjatele, ent miskipärast arvas Aivar, et pealekaebaja oli Hanson.

8. juulil vahistas Tartu maakohus Aivari prokuratuuri taotlusel. Politsei esitas talle kahtlustuse mõrvakatses ja korduvas kehalises väärkohtlemises. Kahtlustuse kohaselt valas Aivar öösel valjuhäälsete ähvarduste saatel Hedvig Hansoni maja trepile ja ühele seinale bensiini ning pani põlema. „Maja süütamisega põhjustas kahtlustatav ohu majast omal käel pääsenud perenaise ja kahe alaealise lapse elule. Sellise tegevusega pani ta kahtlustuse kohaselt toime tapmiskatse üldohtlikul viisil ehk mõrvakatse. Lisaks kahtlustatakse meest oma lähedaste korduvas kehalises väärkohtlemises,“ teatas toona Lõuna prokuratuuri pressinõunik Kauri Sinkevicius.

Visnapile esitati pärast kinnipidamist kahtlustus mõrvakatses. Kohus võib mõrvakatse eest karistamisel mõista 8–20aastase või eluaegse vangistuse. 

Samal teemal

29.00.2019
Hedvig Hansoni maja süütaja: kas meil on õigusriik või mitte?!
10.11.2018
Hedvig Hansoni maja süüdanud mees peab mõrvasüüdistust jamaks
10.11.2018
FOTOD KOHTUST | Algas kohtuprotsess Hedvig Hansoni maja põlema pannud mehe üle
28.10.2018
Hedvig Hanson: mu kodu süütaja sai süüdistuse mõrvakatses