Maailm

JÄRGMINE PROTESTILAINE: nüüd marsivad Pariisi tänavatel punased sallid (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 28. jaanuar 2019, 20:45
„Peatage vägivald!“ Punaste sallide liikumisel on kollaste vestide omast villandFoto: AFP/Scanpix
Prantsusmaa kollaste vestide liikumine ehk kollavestid on nüüd saanud vastased, punaste sallidega meeleavaldajad, kelle peamiseks sõnumiks on: „Lõpetage vägivald!“

Foulards rouges ehk prantsuse keeles punased sallid on vastuliikumine kollavestidele, kes hakkasid novembris protestima kütuseaktsiiside tõusu vastu. Nüüdseks on kollaste vestide liikumisel teisigi ühiskondlikke ja majanduslikke muresid, mille vastu ollakse. Paraku on kollaste vestide meeleavaldustega kaasnenud ka vägivald, sellist mäsu pole Pariisi tänavail nähtud 1968. aastast, kirjutab BBC.

Nädalaid ja nädalaid kestnud meeleavaldused on aga paljude prantslaste jaoks oma aja üle elanud. Inimesed on väsimas. Foulards rouges' liikumisel on nende Facebooki grupis esmaspäevasõhtuse seisuga 39 500 jälgijat (kollavestidel 61 890). Pühapäeval korraldasid punasallid Pariisis marsi, milles osales 10 000 inimest.

Punaste sallide meeleavaldusel Pariisis osales umbes 10 000 inimestFoto: AFP/Scanpix

Punasallid ja nendega üht meelt olevad grupid ja ühingud andsid marsi eel välja ka ühisavalduse. „Me mõistame hukka selle mässuõhkkonna, mille kollased vestid algatasid. Me mõistame hukka ka ähvardused ja pideva verbaalse ahistamise, mis mitte-kollavestide suunas toimub,“ seisab pöördumises. Punaste sallide liikumise peamine eesmärk on lõpetada vägivald kollavestide üritustel.

„Inimesed on teetõketest väsinud. Need ei mõju äridele hästi, lapsed ei jõua õigeks ajaks kooli,“ loetles üks punasallide eestkõneleja Alex Brun Prantsuse Rahvusraadiole.

„Käed eemale minu vabariigist!“ Naisterahvas punasallide marsilFoto: AFP/Scanpix

Samal teemal

Samas ei ole Prantsuse meedia andmeil punasallide seas üksmeelt, kas avaldada president Macronile toetust või mitte. Ehkki kollased vestid on häälekalt valitsusvastased, ei ole punasallid seepärast tingimata kõik valitsuse suhtes positiivselt meelestatud, pigem ollakse ikkagi vastu häiritud igapäevaelule ja agressiivsusele. Hr Brun isiklikult on seda meelt, et punased sallid peaksid jääma apoliitiliseks liikumiseks. Mõned punaste sallide juhtfiguurid soovitasid toetajatel pühapäevasele üritusele üldse mitte minna.

Ehkki kollavestide meeleavaldused kokku ületavad arvukuselt punasallide oma mitmekordselt, näitasid needki 11. nädalavahetusel langustrendi. Prantsuse tänavatele kogunes meelt avaldama 69 000 kollaste vestide liikumise toetajat, mida on umbes 15 000 vähem kui sellele eelnenud nädalavahetusel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee