Maailm

VALITSUS TAAS TÖÖHOOS: Trump loobus mõneks ajaks müürist ja väidab, et see ei katakski kogu piiri (6)

Toimetas Greete Kõrvits, 28. jaanuar 2019 17:38
Tegelikult on mitmes kohas USA-Mehhiko piiril müür juba püsti. Trumpi väitel pole ta täielikult kogu piiri katvat ehitist kunagi tahtnudkiFoto: AFP/Scanpix
25. jaanuaril allkirjastas USA president Donald Trump nõusoleku lõpetada kolmeks nädalaks USA valitsuse osaline tööseisak ja maksta välja palgata töötanud inimeste töötasud. USA-Mehhiko piirimüürist president aga loobuda ei kavatse, vahendavad USA Today ja New York Times, ehkki müürist on presidendi kirjeldustes saanud senisest vähem ambitsioonikas projekt.

35 päeva kestnud osaline tööseisak on kõige pikem USA ajaloos. Alguse sai see sellest, et Trump keeldus ootamatult allkirjastamast valitsuse töö rahastuse eelarvet, kuna seal puudus 5,7 miljardit dollarit tema valimislubaduse, USA-Mehhiko piirimüüri tarbeks. Kongressi esindajatekojast, kus enamus kohti on demokraatide käes, polnud müüri jaoks oodata sentigi. Trumpile ei kõlvanud ka eelnõu, mis oleks piiri turvalisust lihtsalt parandanud ja piirivalvele rohkem raha eraldanud. Tema tahtis füüsilist ehitist, müüri.

Samal teemal

Valitsuse töö ei jäänud täielikult seisma, kuid ennekõike puudutas see mitte poliitikuid ega isegi ametnikke, vaid föderaalvalitsuse palgal olevaid lihttöötajaid: pargivahte, lennujaamade turvatöötajaid, valitsustegelaste turvamehi, piirivalvureid jne. 35 päeva olid paljud neist kas sunnitud palgata puhkusele või tööle, kuid ilma sissetulekuta. Vähemalt saavad nüüd need, kes töötasid, tagantjärele palga kätte. Osaline seisak mõjutas umbes 750 000 föderaalvalitsuse töötajat ja läks riigile maksma umbes 11 miljardit dollarit. Sellest kolmandikku ei ole võimalik kuidagi n-ö tagasi teenida, vahendab ABC News.

25. jaanuari õhtul nõustus Trump kolme nädala pikkuse valitsuse töö rahastusega. Ajutises rahastusplaanis müüriraha pole. Tegemist on sisuliselt täpselt sama eelarvega, mille Trump detsembris tagasi lükkas.

Sadadel tuhandetel valitsustöötajatel pole ka põhjust kergendatult hingata. Kui tema müüriraha eelarvesse ei panda, ähvardab Trump 15. veebruaril juba järgmise seisakuga. Ta teatas, et kasutab ära oma põhiseaduslikku võimu, kuulutab riigis välja eriolukorra ning kui Kongressi kojad talle müüriraha ei eralda, võtab ta selle sõjaväe eelarvest.

Müür ei tule betoonist ja seisab vaid mõnes kohas

Samas ütles Trump, et ühest riigi servast teiseni müür katkematult ikkagi ei seisaks ja lisas, et tegelikult pole ta seda kunagi arvanud ega planeerinudki. (Arvestades maastikku ja eramaid teatud piiriäärsetel aladel poleks see ka võimalik. Lisaks katab füüsiline barjäär juba praegu umbes kolmandiku USA-Mehhiko piirijoonest.) Trumpi sõnul tuleb „müür“ ikkagi püsti ainult siin-seal, teatud probleemsetes kohtades. Lisaks sõnas ta nüüd, et ei plaani müüri ehitada betoonist.

Ameeriklased panid tähele, et see on kuidagi vähem bravuurikas visioon piirimüürist kui see, mida Trump kunagi oma valimiskampaania kõnedes rahvale lubas. Rääkimata sellest, et hoolimata ammusest lubadusest panna Mehhiko valitsus müüri eest maksma, kavatseb Trump nüüd seda vajadusel rahastada USA sõjaväe rahakotist.

Paljud konservatiivid ei ole rahul, kuna on võimalik, et Trump pakub vahetusena piirimüüri eest amnestiat riigis elavatele noortele immigrantidele. „Mingi 100 miili piirimüüri vahetusena miljonite illegaalide amnestia eest!“ kirjutab Twitteris pettunult konservatiivne arvamusliider Ann Coulter.