Poliitika

KES ASENDAB KEDA: kui eurosaadikud valitakse riigikokku, siis kes lähevad Brüsselisse? Savisaar? Ossinovski? (24)

Marvel Riik, 28. jaanuar 2019 15:43
Euroopa Parlamendi valimised toimuvad 26. mail.Foto: Ilmar Saabas/Ekspress Meedia
Enamik Euroopa Parlamendi liikmeid kandideerib peatsetel valimistel ka riigikokku. Kui nad peaksid Toompeale pääsema ja sinna jääma, tuleb neil aga loobuda Brüsseli toolist ehk leida endale asendusliige kuni mai lõpuni, mil toimuvad eurovalimised. On nad selleks valmis?

Euroopa Parlamendi valimise seaduse järgi ei või parlamendi liige olla samaaegselt riigikogu koosseisu hingekirjas. Tuleb valida üks kahest. Enamik praegu Brüsselis baseeruvaid saadikuid, nagu Urmas Paet, Yana Toom ja Igor Gräzin, on andnud mõista, et nemad tahaksid võimalusel jätkata Euroopas. Ehk isegi kui nad kandideerivad koduerakonna aitamise nimel riigikokku ja osutuvad valituks, kaaluksid nad mandaadist loobumist, et keskenduda eurovalimistele ja maikuu lõpus uude Brüsseli koosseisu kuuluda.

Kui aga keegi praegustest Euroopa Parlamendi liikmetest peaks otsustama riigikogu kasuks, tuleks neil leida keegi, kes oleks nõus kolm kuud Brüsselis olema. Kui asendusliige oleks keegi, kes on riigikogus värskelt mandaadi saanud, tuleks tal sellest Euroopa nimel sootuks loobuda.

Sotsiaaldemokraatide ridadest on Euroopa Parlamendis Ivari Padar, kes läks Brüsselisse 2017. aastal, kui Marju Lauristin osutus valituks Tartu volikogus. Riigikogusse kandideeriv Padar ütles Õhtulehele, et kui ta „teenib välja rahva palava armastuse“, jääks ta Toompeale tööle. Selle järgi tuleks Padarile leida asendusliige Brüsselis. Erakondade asendusliikmete järjestuses tuleks kohta esmalt pakkuda erakonna juhile Jevgeni Ossinovskile, seejärel Hannes Hansole ja Marianne Mikkole.

Padari sõnul on ta tekkivast stsenaariumist rääkinud erakonna juhtidega ning viitas vihjamisi, et tema asendusliikmeks võiks olla keegi, kes on poliitikaga tegemas lõpparvet, nagu Hannes Hanso. „Vaatasin nimekirja, situatsioon ei ole hull. Meil on nimekiri piisavalt pikk ja seal on inimesi, kes enam erakonna liikmed ei ole.“

Ivari Padar. Foto: Andres Putting/Ekspress Meedia

Eurosaadiku sõnul võiks selgus saabuda nädala teises pooles.

Kui sotside nimekirjas kandideeriv ja praegu Euroopa Parlamenti kuuluv Indrek Tarand peaks riigikokku valitama ja sinna ka jääma, avaneks Edgar Savisaarele uks Euroopasse. Seda seetõttu, et Tarand kandideeris Euroopa Parlamenti üksikkandidaadina, mistõttu otsitaks talle asendusliiget euromandaadist ilma jäänud kandidaatide seast. Vaadates mandaatide üldist jaotust, tuleks esimene pakkumine teha just Savisaarele. Kui Savisaar loobuks, tuleks pakkumine samuti keskerakondlasele ehk Mihhail Stalnuhhinile, sest nende vahele jääv Urmas Paet juba kuulub Euroopa Parlamenti.

Vaata erakondade asendusliikmeid Euroopa Parlamenti SIIT ja üldist mandaatide jaotust SIIT.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee