Poliitika

GRAAFIK | Parteid ennustavad: kuidas jagunevad riigikogus kohad erakondade kaupa? (108)

Marvel Riik, 28. jaanuar 2019 12:58
Foto: Tiina Kõrtsini
Enamiku riigikokku pürgivate erakondade hinnangul võtab valimisvõidu Reformierakonna ees Keskerakond. Ühtlasi ollakse seisukohal, et EKREst saab kolmas kõige suurem fraktsioon. Ülejäänute positsioon varieerub, ent ollakse selgel hoiakul, et Eesti 200 vahetab välja Vabaerakonna.

Eestimaa Rohelised: võit Keskerakonnale (KE), rohelistele 11 kohta

Erakonna hinnangul on riigikogu järgmises koosseisus kuus parteid. Vabaerakonnale jäävad Toompea uksed suletuks ning uute parteidena pääsevad riigikokku nii nemad kui ka Eesti 200.

Keskerakond võib roheliste sõnul võtta võidu 26 kohaga: „Peaministri naeratus ja jutt püsib kuni valimisteni muutumatuna, parteisõdurid teevad „põllul“ tööd ja tulemus tuuakse koju,“ selgitab erakond arvamust.

Reformierakond peab leppima teise kohaga ehk 22 tooliga riigikogus. Kolmandana saab kõige rohkem hääli EKRE, kes kasvatab oma saadikute arvu 15ni. Rohelised ennustavad endale neljandat tulemust, saades riigikogus 11 kohta: „Valija mõistab, et rohelised peavad olema järgmises koalitsioonis tugev partner, et keskkonnahoid, jätkusuutlikkus ja inimeste õigused oleksid tähtsal kohal ka valimistevahelisel perioodil.“

Isamaa ja sotsid peavad leppima kümne ning Eesti 200 – seitsme kohaga.

Isamaa: võit KE-le, konservatiividele 11 kohta

Suurjõudude heitluses ennustab erakond Isamaa võitu Keskerakonnale, mis saab 28 mandaati. Seejuures tuleneb võit kandidaatide tuntuse najalt. „Esimene ešelon – Ratas, Kõlvart, Simson ja Reps – teevad isiklikud parimad tulemused häältesaagilt, kuid napile valimisvõidule veavad neid taas Tallinna ja Ida-Virumaa suur toetus venelaste poolt,“ selgitab erakond ennustust.

Kuigi Reformierakonnal on tugev kaubamärk ja parteisisesed erimeelsused on valimisteks kõrvale heidetud, et kampaaniat saaks probleemideta läbi viia, jääb sellest võiduks vajaka ning leppida tuleb 25 kohaga. „Ringkondades on esikohtadel tõelised poliitstaarid, kuid tulemused saavad olema nõrgemad kui 2015, sest meeskonna nimel toimetavaid töörügajaid on vähem.“

Suuresti samadel põhjustel ei täida Isamaa hinnangul EKRE oma ootusi ning leppida tuleb mõnevõrra nõrgema tulemusega kui toetusreitingud lubaksid arvata – 17 mandaati. „Kaubamärk on erakonnal tugev, valijaskond on lojaalne, igas ringkonnas kõva esinumber, kuid teine ešelon koosneb tundmatutest nimedest.“

Sotsidele ennustatakse 14 kohta: „Korralik toetus saab olema madala valimisaktiivsusega noorte, väga liberaalse hoiakuga valijate ja naisterahvaste seas. Aga valijagrupid nagu madalama sissetulekuga inimesed ja pensionärid näitavad sotsidele piltlikult öeldes keskmist sõrme, sest Ossinovski ajal on nad olnud tagaplaanil ja üleüldine šampanjasotsialism häirib neid järjest rohkem.“

Isamaa ennustab endale järgmisesse riigikogu koosseisu samasugust kohtade arvu nagu praegune – 11. Eduka kampaania ja varasema kaubamärgi – Isamaa – esile toomine viib partei üle valimiskünnise, kuid jääb väheseks, et konkurentidele lähemale jõuda.

Eesti 200-le hinnatakse kuute mandaati, millest enamik tulevad kompensatsioonina. Vabaerakond, rohelised ja Elurikkuse erakond jäävad joone alla. Õhku jääb küsimus, mis oleks saanud siis, kui need jõud oleksid seljad kokku pannud.

Reformierakond: võitjad oravad võtavad üle 30 koha

Partei hinnangul läheb inimestele korda parempoolne majanduspoliitika ning lihtne ja õiglane maksusüsteem, mis toetab inimeste jõukuse kasvu. Seetõttu ennustavad oravad endale nappi rohkem kui 30kohalist võitu. Keskerakond teeb eelmiste valimistega võrreldava tulemuse ja saab vähem kui 30 mandaati.

Ülejäänud kohad jagunevad kolme-nelja väiksema erakonna vahel. „Parlamenti pääsevad EKRE ja sotsid, ülejäänute puhul võib minna nii ja naa,“ ennustab Reformierakond.

Sotsiaaldemokraadid: võit KE-le, sotsidele 15 mandaati

Sotsiaaldemokraadid jäävad oma ennustuses umbmääraseks. Võitu ennustatakse Keskerakonnale, kes saab parlamendis 30 koha ringis. Reformierakond asub kaitsma oma teist kohta ning nende eesmärk on jääda EKREst kõrgemale.

Ülejäänud 30 kohta jagunevad pigem kolme erakonna vahel. Sotsiaaldemokraadid saavad neist vähemalt pooled ning ülejäänud selgitavad välja Isamaa ja Eesti 200. „Isamaa tulemus sõltub loomulikult sellest, kui süüdimatult nad viimase kuu jooksul ise EKRE jutupunkte suudavad esitada, ehk nende tulemus on seotud EKRE tulemusega. Eesti 200 puhul on küsimus selles, kas nad teevad veel mõne väga suure vea. Kui teevad, siis võivad nad ka parlamendist välja jääda, kuid kui suudavad neist hoiduda, peaks arvestatav hulk valijaid Reformierakonna tagant nendeni jõudma.“

Eesti 200: võit KE-le, uuele poliitjõule 12 mandaati

Uue poliitjõu hinnangul käib Keskerakonna ja Reformierakonna vahel pingeline võitlus, millest praeguste märkide järgi väljub võitjana peaministripartei, mis saab 29, oravad jällegi 25 mandaati „Reformierakonna kampaania on küll viimastel nädalatel hoogustunud, aga neil puudub ideestik, millele tuginedes võiks hetkeseisuga valimisi võita,“ märgib erakond oma ennustuses.

Riigikogu kolmandaks suurjõuks saab küll EKRE, kuid Eesti 200 hinnangul saavad nad vähem kohti, kui viimaste kuude toetusreitingud lubaksid arvata, ehk 13 kohta. Sarnast tulemust ennustatakse ka sotsidele: „Nad on küll hõivanud enda nimekirja mõningaid uusi liidreid, aga valimiskampaania ajal ei ole nad mitte ühegi uue ideega esinenud.“

Varem on Eesti 200 hinnanud enda võimalikuks tulemuseks 10–15 kohta riigikogus. „Arvame, et liigume sellel kursil. Antud ennustuses oleme konservatiivsed ja pakume 12 kohta.“

Uue riigikogu väiksemaks fraktsiooniks hinnatakse Isamaad, kes saab üheksa mandaati. „Erakond on teinud head kampaaniat: nad oma kampaania fookuse asetanud EKRE valijate endale toomisele, mis on ka loogiline, vaadates Isamaa valimisprogrammi.“

Keskerakond: peaministripartei saab võidu 32 mandaadiga

Partei hinnangul saadakse valimisvõit peaministri usalduse tõttu ja poliitikast, mis ühiskonda seob. Reformierakond saab 26 kohta. „Komistuskivideks saab see, et rahvuslikul teljel on EKRE suutnud oravate valijad endale haarata ning ettevõtjate ja päris-spetsialistide teljel Eesti 200. Majandus, julgeolek ja e-riik on märksõnad, mille monopoli on Reformierakond kaotanud,“ selgitab erakond ennustust.

Kolmandaks hinnatakse EKREt 15 kohaga. Kuigi alkoholiaktsiisi temaatika on ajalooraamatutesse mattumas, mõjutab see siiski veidi sotse, kes saavad 13 mandaati. Isamaale ennustatakse vaatamata sisetülidele ja mitmele lahkujale kergemat tulemust, kui reitingud lubaksid arvata – 10 kohta. Viimasena pääseb riigikokku viie kohaga Eesti 200.

Õhtuleht pöördus ennustuse saamiseks ka EKRE ja Vabaerakonna poole, kuid artikli avaldamise hetkeks ei olnud need toimetusele laekunud.