Eesti uudised

TEENETEMÄRK 2019 | Loodusfotograaf Arne Kiin: enne peaks ikka mõtlema, kui päästikule vajutada 

Liis Vaksmann, 29. jaanuar 2019, 10:59
Valgetähe medal
Eesti Vabariigi teenetemärkidega avaldab president tänu neile eestimaalastele ja Eesti sõpradele, kelle kutsetöö ning pühendumuse toel saab meie riik tugevamaks, suuremaks ja hoolivamaks. Üheks nendest on loodusfotograaf Arne Kiin.

Arne Kiini töid on tunnustatud mitmete auhindadega. Näiteks 2016. aastal sai ta Eesti Looduse fotovõistlusel eriauhinna toonase aasta linnu – rasvatihase – pildi eest. Samal võistlusel pälvis tema jäädvustus tumepunasest neiuvaibast suisa kaks tunnustust: esimese auhinna taimefotode kategoorias ning Eesti Orhideekaitse Klubi auhinna aasta orhidee pildistamise eest.

Samal teemal

Oma teadmisi ja oskusi on Arne lahkelt edasi andnud, juhendades aastakümneid fotograafiaringi Tallinnas Nõmme Noortemajas. Ringitöös keskendus ta mustvalgele fotole ja käsitsi ilmutamisele.

Mees ise on teenetemärgi saamisest sõnatu. "See tuleb mulle üsna suure üllatusena," lausub Arne Kiin, keda president tunnustab Valgetähe medaliga. "Kui see vastab tõele, siis ma ei tea, kes küll mind esitada võis," mõtiskleb mees hämmeldunult.

Uurides, kuidas mees fotograafia juurde jõudis, viitab ta, et huvi sai alguse juba lapsepõlvest. "Ja muidugi loodusehuvi. Kui sa midagi näed, siis sa tahad seda ju ka jäädvustada," ütleb mees. "Sel ajal hakkas see muidugi peale must-valgele filmile pildistamisega, sest muud tol ajal lihtsalt ei olnud, ning pildid tuli kõik endal valmis teha. Niimoodi see läks," meenutab ta.

"Praegu ma pildistan tasapisi kogu aeg. Mul on ka pildiblogi internetis, kuhu panen praktiliselt iga päev pilte välja. Mõni pilt läheb ka müügiks sinna-tänna."

Praegu Lõuna-Eestis pensionipõlve nautiv Kiin kutsub noori fotograafiahuvilisi rohkem mõttega pildistama. "Enne peaks ikka mõtlema, kui päästikule vajutada, sest seda pildimaterjali on praegu niivõrd palju liikumas. Eriti digiajastul kui teed pildi ja siis muudkui kustutad. Mõtle enne valmis, mida ja kuidas sa tahad jäädvustada," jagab Kiin noortele õpetussõnu.

Arne Kiini endine õpilane Kristjan Pagel meenutab: "Hea sõbra Arnega kohtusime esimene kord pea 28 aastat tagasi Nõmme Noortemaja fotoringis. Tema õpetajana, mina õpilasena. Arne on hea teejuht. Oleme käinud lugematul arvul kordadel pildistamisretkedel looduses. Tema jutud loodusest, kultuurist, ajaloost ja inimestest on alati haaravad. Vast lugude rääkimise oskus ongi see, mida Arne on õpetanud."

2013. aastal, kui Arne soovis pensionile minna, andis ta tööjärje üle Fotomuuseumis töötavale Tanel Vergile.

Verk kiidab, et fotoringi juhtimine on tema jaoks lahe väljakutse. Millise mulje on eelkäija talle jätnud? "Arne on kindlasti täielik oma ala professionaal ja väga suure algustähega Fotoõpetaja. Ta on ju üle kolmekümne aasta noori õpetanud nii-öelda huvikooli algtasemel ja tema käest on fotopisiku saanud nii mõnigi praegu tegev kunstnik ja fotograaf," iseloomustab Tanel Verk teenetemärgi saajat. "Väga asjalik ja põnev härra."

Arne Kiini fotoblogiga saab tutvuda siin.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee