Eesti uudised

Vahialune sai politseilt 12 eurot valuraha (28)

Siim Randla, 28. jaanuar 2019, 06:47
Pärnu arestimaja. Foto on illustratiivne.Foto: Vadim Vlassov
Tartu halduskohus mõistis politsei- ja piirivalveametilt välja 12 eurot vahialusele, kes ei saanud Pärnu arestimajas jalutada, mis on õigusvastane.

Kaebaja taotles Tartu halduskohtule esitatud kaebuses 5000 euro suurust hüvitist seoses tema inimväärikust alandavates ja tervist kahjustavates tingimustes kinnipidamisega kuue päeva jooksul Lääne prefektuuri Pärnu arestimajas ajavahemikul 28.09.2016 kuni 3.10.2016.

Kaebuse järgi olid kinnipidamisruumid remontimata, ebainimlikus ja ebahügieenilises olukorras, joogivee võtuks oli väljaheidetega kokku puutuv voolik (vett sai kambris samast voolikust, millega loputati WCd)  ja puudus võimalus viibida väljas vähemalt üks tund ööpäevas.

Ventilatsiooni puudumise tõttu higistas kaebaja katkematult, elektrivalgustus oli ebapiisav ja -juhtmestik kaitsmata, mistõttu kaebaja sai elektrilöögi.

Kaebajal tuli sisse hingata tsemenditolmu, sest betoonpõrand oli kulunud.  Kambrid, kus viibis kaebaja, olid üle rahvastatud ja põrandapind ei vastanud normatiivile, puudus ka riidekapp, signalisatsioon ei töötanud ja abi ei saanud kutsuda. Kaebaja märgib ka, et vanglas liikusid hiired, rotid ja tuvid kui nakkusallikad. Ta väidab, et sai Pärnu arestimajas viibides tervisekahjustuse, kuna seal puudus meditsiiniline teenindus.

Politsei esindaja möönis, et Pärnu arestimajas puudub jalutamise võimalus, kuid kohtute praktikas ulatub hüvitise päevamäär 7 euroni ning arvestades, et muud kinnipidamistingimused vastasid nõuetele, peab politsei põhjendatuks mitte suuremat hüvitist kui 1 euro päeva eest.

Läinud aasta lõpus asja arutanud Tartu halduskohus leidis, et jalutamisvõimaluse puudumine Pärnu arestimajas on õigusvastane ning mõistis PPA-lt kaebaja kasuks rahalise hüvitisena välja 12 eurot.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee