Eesti uudised

VALIMISPALAGAN TÜRMIS: vangile ei meeldi trellid ja Urmas Reinsalu (11)

Kristjan Väli, 25. jaanuar 2019 11:31
VALIMA EI PÄÄSE: Ehkki vangid ei saa valimistel osaleda, on valimisteema aktuaalne ka rootsi kardinate taga.Foto: Stanislav Moshkov
Vang ei saa riigikogu valimistel hääletada, kuid sellest hoolimata jõuab poliitpalagan ka trellide taha. Kui kinnipeetavate erakonnaeelistus on suuresti varieeruv, siis üks on kindel: vangile ei meeldi trellid ja Urmas Reinsalu. 

Kuna vangid valimistel ei osale, ei pööra poliitikud neile ka tähelepanu. Sellest hoolimata jõuab üksjagu valimispalagani vanglamüüride taha televisiooni ja ajakirjanduse kaudu. Narkokuriteo eest viimased seitse aastat kahes erinevas vanglas veetnud Toomas (nimi muudetud) tunnistab, et valimisteema on aktuaalne ka rootsi kardinate taga.

Millised on populaarsed erakonnad? „Eks ikka põhitegijad – Reformierakond ja Keskerakond. EKRE tegelasi eriti ei sallita. Nende jutt on nii utoopiline, et isegi harimatu vang saab aru, et nii ei saa asju ajada.“

Toomase sõnul on Keskerakond populaarsem vene rahvusest kodanike hulgas, kuid muus osas kindlat mustrit välja ei joondu. „Eesti 200 on nii uus, neist ka ei räägita eriti,“ tunnistab ta. Küll aga on ta kuulnud Eesti 200 valimisplakatitest, mis hulga pahameelt tekitasid. Samuti olla vangidele hulga nalja pakkunud Indrek Tarandi ja EKRE skandaal. „Eks kõik said aru, et ega Tarandit ei pekstud. Kukkus seal ja üks löök vast tuli ainult,“ muheleb mees.

Toomase sõnul valiks ta ise võimaluse korral Reformierakonda, sest see on mõttemaailmalt talle kõige südamelähedasem. Veel toob kinnipeetav välja, et kõigi vangide ühine näitaja on see, et neile ei meeldi justiitsminister Urmas Reinsalu.

Vangidele valimisõiguse andmine jäi toppama

Eelmisel suvel tegi justiitsminister Urmas Reinsalu riigikogu põhiseaduskomisjonile ettepaneku, et vangidele, kelle karistus kestab kuni üks aasta, võiks erandkorras anda valimisõiguse. Reinsalu rääkis mullu juunis „Aktuaalsele kaamerale“, et kui vangid asuvad kaebama valimisõigusest ilmaolemise üle, siis võib riigikohus anda valimisõiguse kõikidele kinnipeetavatele. See ei oleks ministri sõnul aga õige ning nii soovis ta välja selekteerida kõige kitsama ja ohutuma grupi, keda valima lubada. Pärast seda aga rohkem juttu vangide valimisõigusest pole olnud.

Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Marko Pomerants sõnab Õhtulehele, et riigikogus esindatud erakonnad jäid vangide valimisõiguse regulatsiooni osas erinevatele seisukohtadele ja seetõttu polnud võimalik edasi liikuda. „Vabaerakond arvas, et mingisugust piirangut pole vaja. Reformierakond arvas, et valitsus peaks eelnõu esitama, aga pool aastat enne valimisi pole enam asjakohane. Sinna vahele mahtusid seisukohad, et peaks analüüsima ja konsensust otsima. Teema ei saanud sellist prioriteetsust, et oleks olnud võimalik veel riigikogu XIII koosseisu jooksul selgust saavutada,“ ütleb Pomerants.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee