Maailm

SÕJAOHT: kas Donald Trump saadab nüüd USA väed Venezuelasse? (57)

Aadu Hiietamm, 24. jaanuar 2019 14:30
MEELEAVALDUS: Venezuela pealinnas Caracases on tänavatel nii Nicolas Maduro vastased kui ka toetajad.Foto: AFP/Scanpix
Lõuna-Ameerikas asuv Venezuela sipleb juba aastaid sügavas kriisis. Kriis teravnes kolmapäeval veelgi, kui noor opositsioonijuht ja parlamendispiiker Juan Guaidó end presidendi kohusetäitjaks kuulutas ning USA president Donald Trump teda selles ametis koheselt ka tunnustas. 

Venezuelas on alates kolmapäevast kaks presidenti ja koos sellega tõusis märgatavalt kodusõja puhkemise oht.

PRESIDENT NR. 1: Venezuela opositsioonijuht ja parlamendispiiker Juan Guaidó (35). Foto: AFP/Scanpix

Presidendiks peavad end nii mullu mais opositsiooni poolt boikoteeritud presidendivalimised võitnud 56aastane Nicolas Maduro, kui ka 35aastane opositsioonijuht ja parlamendispiiker Juan Guaidó. Neist Maduro juhib riiki alates 2013. aastast ning 10. jaanuaril uuendas ta presidendivannet. 

Samal teemal

Trump avaldas kiiresti toetust Guaidóle

Venezuela opositsioon presidendivalimiste tulemusi ei tunnustanud ning seetõttu ei pea ka Nicolas Madurot riigi seaduslikuks presidendiks. Sama meelt on USA ja paljud Ladina-Ameerika riigid.

Tähelepanu äratas kiirus, millega USA president Trump Juan Guaidó sammu tunnustas. Tõenäoliselt kuulutas opositsioonijuht ja parlamendispiiker end presidendi kohusetäitjaks pärast konsulteerimist USA valitsuse esindajatega ning ootab nüüd Washingtonist abi. Eksperdid ei välista koguni võimalust, et president Donald Trump saadab Venezuelasse USA väed. Nimelt kutsus Trump Madurot rahumeelselt võimust loobuma. Samas ähvardas ta, et keeldumisel ootavad Madurot rasked tagajärjed. „Laual on kõik võimalused,“ toonitas USA president. 

PRESIDENT NR. 2: Mullu mais presidendivalimised võitnud Nicolas Maduro (56).  Foto: Reuters/Scanpix

Venezuela sotsialistlik valitsus eesotsas president Nicolas Maduroga on USA presidendile Donald Trumpile pinnuks silmas. Meedia andmetel uuris Trump juba 2017. aasta augustis nõunikelt nende arvamust võimaliku sõjalise sissetungi kohta. Samal ajal kuulutas president avalikult, et ta ei välista sõjalist varianti Venezuelas valitseva kaose lõpetamiseks. 

Trump rääkis Venezuelast ka mullu septembris  New Yorgis ÜRO peaassamblee 73. istungjärgul peetud kõnes. Ta kritiseeris sotsialismi, mis on elujõuetu ja ohustab teisi. „Praktiliselt kõikjal on sotsialism või kommunism toonud endaga kaasa kannatused ja languse. Kõik riigid peavad sotsialismile vastu tegutsema,“ rõhutas Trump.

„Me jälgime inimeste tragöödiat näiteks Venezuelas. Üle kahe miljoni inimese on põgenenud sotsialist Nicolas Maduro režiimi eest. Mitte eriti kaua aega tagasi oli Venezuela üks rikkamaid riike maailmas. Nüüdseks on sotsialism aga sealse rahva pankrotistanud ning paisanud elanikud vaesusesse,“ lisas USA president. Teema lõpetuseks kutsus ta teisi riike osutama abi demokraatia taastamiseks Venezuelas. 

Venemaa toetab endiselt Madurot

Naftarikka Venezuela oma kontrolli alla saamine on USA-le kahtlemata strateegiliselt oluline. Seetõttu ei saa  välistada, et Valges Majas tõepoolest peetakse praegu sõjaplaani. Kui Trump peaks tõepoolest Venezuelas sõjakäigu ette võtma, siis teravdab see veelgi USA suhteid Venemaaga, kes on seni avaldanud oma kindlat toetust Venezuela praegusele valitsusele.

USA president Donald Trump soovitas Nicolas Madurol rahumeelselt võimust loobuda. Foto: AP/Scanpix

Neljapäeva keskpäevaks olid Juan Guaidót Venezuela presidendi kohusetäitjana tunnustanud USA, Argentina, Brasiilia, Guatemala, Honduras, Gruusia, Kanada, Kolumbia, Costa Rica, Panama, Paraguay, Peruu, Tšiili ja Ecuador. Ka Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk avaldas lootust, et Euroopa Liit toetab ühtsena Venezuela demokraatlikke jõudusid. 

Nicolas Madurot peavad endiselt Venezuela presidendiks Boliivia, Kuuba, Mehhiko, Venemaa, Türgi ja Uruguay.

Kujunenud olukorras on oluline, mida võtavad ette Venezuela relvajõud. Senistel andmetel toetavad kindralid endiselt Nicolas Madurot. Viimane teatas, et Venezuela katkestab diplomaatilised suhted USA-ga ning andis USA diplomaatidele aega 72 tundi riigist lahkumiseks. USA välisminister Mike Pompeo vastas Madurole, et tal puudub mandaat niisuguse avalduse tegemiseks. Pompeo lisas, et USA säilitab Venezuelaga diplomaatilised suhted ajutise presidendi Guaidó valitsuse kaudu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee