Eesti uudised

HALASTUSSURMA OOTAV EESTLANNA: mu haigus ei ole nii rõõsa, kui „Pealtnägijas“ paistis (109)

Liina Hallik , 24. jaanuar 2019, 13:17
Kolmapäevases "Pealtnägija" saates rääkis Jane Paberit avameelselt oma pöördumatust lihashaigusest ja raskest otsusest teha abistatud enesetapp.Foto: Kuvatõmmis/„Pealtnägija“/ERR

Esimese eestlasena Šveitsis abistatud enesetapuks loa saanud Jane Paberit lausub sõnu ühekaupa ja raskustega. „Kas te ei tahaks näiteks kõigepealt küsida... ohkab... kas ma saan üldse... tõmbab hinge ... telefoniga rääkida või kas mulle sobib... praegu rääkida,” ütleb naine Õhtulehe kõne peale. „Mul on kahjuks õhtuti väga raske rääkida. Äkki te saate mulle kirjutada?”   

47aastane nelja lapse ema ja endine tantsuõpetaja Jane Paberit põeb pöördumatut lihashaigust, mis lülitab organismi järk-järgult välja, kuni haige jääb oma kehasse pantvangi ja sureb. Karmi haiguse lõppstaadiumist pääsemiseks taotles ja sai naine loa sõita Šveitsi kliinikusse, et sooritada abistatud enesetapp, rääkis kolmapäevane „Pealtnägija“. 

Paradoksaalselt ühines Jane Paberit 2014. aastal läbiviidud ulatusliku sotsiaalmeedia kampaaniaga, mille käigus miljonid inimesed valasid endale kaela jääkülma vett, et koguda raha haruldase lihasehaiguse ALSi põdejatele. Jane oli siis veel täiesti terve. Paar aastat hiljem hakkas aga energilisel tantsuõpetajal kaduma tasakaal. Aasta pärast diagnoositi Janel seesama ravimatu lihashaigus, mille toeks ta oli jää-ämbri väljakutse vastu võtnud. Ravimatu ja äärmiselt haruldase närvi- ja lihashaiguse, amüotroofilise lateraalskleroosi (ALSi) lõppstaadium on haigete sõnul hullem kui surm.

Edasi lugemiseks:

Samal teemal

15. juuli 2019, 13:10
ARVUSTUS | Jane Paberiti „#ükskilihaseiliigu“ võtab küll silma märjaks, kuid huumor võidab pisarad
7. juuni 2019, 10:50
KATKEND RAAMATUST | Jane Paberit: ma kardan, vihkan, jälestan olla nii vähe, teha nii vähe, suuta nii vähe!
2. mai 2019, 15:01
Jane Paberiti tütred Soome lehes: „Ema elas ja suri oma tahtmist mööda.“
3. aprill 2019, 21:26
VIDEO | Jane Paberit 24 tundi enne abistatud enesetappu: mingit teispoolsust ma ei usu, mina ei tule tagasi

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee