Repliik

Taavi Rõivas | Ratase maksukirves noortele emadele (71)

Taavi Rõivas, endine peaminister, Reformierakond, 23. jaanuar 2019 17:40
Foto: Robin Roots
Õige pea on käes eelmise aasta tulude deklareerimise aeg ning seekord on pinged üleval juba varakult. Kindlasti põhjusega – mitte kunagi varem ei ole Eesti tulumaksusüsteem sedavõrd keeruline (ja paljude arvates ka ebaõiglane) olnud. Erinevalt eelmistest aastatest peavad kümned tuhanded inimesed tulumaksu juurde maksma ning erilise ebaõiglusena on kõrgema maksukoorma alla sattunud ka paljud töötavad pensionärid. Näiteid ilmsest ebaõiglusest on aga veelgi.

Möödunud nädalavahetusel astus Elva Konsumi ees minu juurde noor isa, kes juhtis mu tähelepanu sellele, et enneolematult suure maksukirve osaliseks saavad ka paljud noored emad – kõik need, kelle rasedus- ja sünnituspuhkuse tasu maksti välja eelmise aasta lõpus ning kelle aastane sissetulek tõusis selle tulemusena üle 14 400 euro. 

Lihtne arvutus näitab, et sellel murelikul isal on õigus: rasedus- ja sünnituspuhkuse hüvitis makstakse ühekorraga 140 päeva ehk ca 4,5 kuu eest. Kui väljamakse langeb aasta lõpule, võib noor ema saada kokku kuni 16 kuupalga jagu väljamakseid. Seni – ühtlase tulumaksu puhul – ei muutnud selline väljamakse viis midagi. Nüüd aga võib see viia maksuvaba tulu järsu vähenemiseni ning ootamatu maksukirveni kevadel.

Vaadakem arve. Emad, kelle kuupalk oli mullu vahemikus 1200–2100 eurot, maksavad rasedus- ja sünnituspuhkuse tasu pealt tulumaksu 31% ehk kaotavad pea iga kolmanda euro. Seda siis astmeliselt väheneva tulumaksuvaba miinimumi tõttu.

Sarnaselt (kuigi veidi vähem) kaotab ka näiteks ema, kelle kuupalk oli 1000 eurot ning kelle aastasissetulek kasvab puhkusetasu tõttu 16 000 eurole ehk üle piiri, millest alates maksuvaba tulu vähenema hakkab.

Ma ei tahaks kuidagi uskuda, et seni väga hästi toiminud tulumaksusüsteemi hoogtöö korras muutma läinud valitsus soovis töötavaid pensionäre ja noori emasid teadlikult karistada. Küll aga näitavad need juhtumid ilmekalt, et Šveitsi kella kirvega ei häälesta. Selleks on vaja hulga peenemaid tööriistu, põhjalikke teadmisi ja kamaluga kannatust.

Sedavõrd paljude vigadega (ning küsitluse järgi enam kui poolte Eesti inimeste arvates ebaõiglase) tulumaksusüsteemi raviks on tegelikult vaid üks mõistlik lahendus – kaotada ära astmeliselt kasvav maksukoormus ja rakendada kõigi suhtes 500 euro suurune maksuvaba miinimum. Sellest muudatusest ei kaotaks keegi, kuid võitjaid oleks väga palju. Kõige rohkem võidaks aga Eesti inimeste kindlustunne, sest lisapingutus, pensioniealisena töötamine või lapse sünd ei tooks siis endaga kaasa ootamatut ja ülekohtust maksukirvest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee