Maailm

RAHA EEST KULDNE PASS: Euroopa Komisjon võttis kodakonsuse müügi luubi alla (4)

Toimetas Greete Kõrvits, 23. jaanuar 2019 20:02
Küprosel Limassolis meelitab plakat Vene kodanikest investoreidFoto: AFP/Scanpix
Euroopa Komisjon paneb liikmesriikidele südamele, et nn kuldsete passide ehk investeeringute teel kodakonsuse saanud isikute üle peab olema palju tugevam järelvalve. Komisjoni mure on, et pole võimatu, et mõni ärikas kasutab soodsat võimalust maksude vältimiseks või rahapesuks.

Korruptsioonivastase ühenduse Transparency International andmeil võib mitmes Euroopa Liidu riigis saada kodanikuks või vähemalt püsielanikuks vahetusena suurinvesteeringute eest. Näiteks annavad Austria, Küpros, Malta ja Bulgaaria kuldseid passe mitte-eurooplastest isikutele, kes nende riigis äri ja investeeringutega tegelevad. Jõukad väljamaalased saavad neis riikides passi osta 1-2 miljoni euro eest. 12 riiki pakuvad investoritele elamislube, mis omakorda on soodsaks hüppelauaks teel kodakonsuseni. Kodakonsus aga tagab ligipääsu euroliidu avatud ühisturule ja muudele hüvedele. Eesti nende riikide hulka ei kuulu.

Kõige rohkem pakkusid investoritele soodsaid elamisloavõimalusi Hispaania, Ungari, Läti, Portugal ja ka Ühendkuningriik. Transparency Internationali andmeil müüs igaüks neist riikidest eelmisel kümnendil elamislube üle 10 000. Neile järgnevad Kreeka, Küpros ja Malta. Ungari programm lõppes 2018. aastal. Küpros kutsub aga eriti hoogsalt enda riiki Vene investoreid.

Euroopa Komisjoni raportis aga seisab, et sellistest skeemidest ja „uutest kodanikest“ pole piisavalt teada. Elamisloaprogrammid on küll riikidele endile soodsad, kuid iga riik tegutseb nendega omamoodi ja eriti infot selliste toimingute kohta pole. On oht, et mõned neist uuselanikest põgenevad kodumaa maksukohustuste eest või tegelevad rahapesuga, paljud riigid ei pruugi rikaste uuselanike tausta piisavalt uurida ning pole ka täpselt teada, kui paljud taotlused sobimatutena tagasi lükatakse.

Raportiga saab tutvuda SIIN.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee