Poliitika

Indrek Saar eestikeelsest õppest: palju sõltub kohalikest kogukondadest (6)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 23. jaanuar 2019, 14:38
Kultuuriminister Indrek SaarFoto: Robin Roots
Riigikogu infotunnis tõstatas reformierakondlane Urve Tiidus ühise eesti keelse koolisüsteemi kohta. Peaministri ülesannetes vastas küsimustele kultuuriminister Indrek Saar.

Tiidus märkis, et lähenevate valimiste eel on elavnenud debatt eestikeelse hariduse teemal, vahendas riigikogu pressiteenistus.

„Aga see, et Eestis on ühtne ja koosõppiv koolisüsteem, see on minu arust lai poliitiline konsensus ja mina olen aru saanud, et kõik täna valitsuses esindatud erakonnad seda põhimõtet igati toetavad,“ ütles Saar ja lisas, et mitte ainult sõnades ei toeta, vaid ka selle jaoks praktikas tööd ja otsuseid teevad.

Näiteks on haridusministeerium käivitanud programmi „Professionaalne eesti keele õpetaja igasse vene õppekeelega lasteaiarühma“, et kõigil lastel oleksid alushariduses võrdsed keelevõimalused. Uuel õppeaastal saab näiteks 150 Ida-Virumaa lasteaia- ja üldhariduskooli õpetajat tasuta B2 ja C1 taseme eesti keele koolitust, et sooritada ka nõutav tasemeeksam.

„Mis puudutab täiskasvanute keeleõpet, siis seal toimub see mitme ministeeriumi koostöös ja siin on märkimisväärne roll ka Kultuuriministeeriumil ja Integratsiooni Sihtasutusel,“ märkis Saar.

Minister viitas asjaolule, et kui me räägime eestikeelsest koolist, siis me ei saa vaadata ainult nende otsuste suunas, mida tehakse riigi tasandil.

„Väga paljud nendest otsustest sõltuvad kohaliku kogukonna ja kohalike omavalitsuste otsusest,“ toonitas Saar. 

Näiteks tõi minister Rakvere, kus on koolides õpe täielikult eestikeelne, samas kui Tartus ei ole veel nii kaugele jõutud.

Saar nentis, et kohalikud olud on mõnevõrra erinevad ja neid kaalutlusi, miks ja mis hetkel suudetakse üle minna selgelt eestikeelsele koolile, on erinevaid.

„Ja nendega me peame ilmselt arvestama ka tulevikus,“ ütles Saar.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee