Tartu Kivisild postmargil

15. september 1997 00:00

Homme laseb Eesti Post käibele 3,3-kroonise postmargi, millel on kujutatud Tartu Kivisilda.

Lembit Lõhmus on postiminiatuuri kujundamisel lähtunud Tiina Tarve pastellmaalist. Marki on trükikojalt Vaba Maa tellitud 600 000. Esimese päeva tempel on kasutusel Tartus ja Tallinnas. Tartu templil on silla võlv ja Tallinna omal selle külgvaade. Sama nurga alt on silda kujutatud ka esimese päeva ümbrikul. Templite ja ümbriku autor on samuti L. Lõhmus.

Tartu Kivisild avati 16. septembril 1784. Raha selle ehitamiseks andis keisrinna Katariina II pärast 1775. aasta laastavat tulekahju, milles hävis suurem osa Tartu kesklinnast.

Ehituse eeltööd algasid juba 1776. aasta aprillis. Et põhitööjõuks olid Paldiski sunnitöölised, tuli rajada ka vangla. Emajõe vesi juhiti kaitsetammide abil kõrvale ning ehitus toimus kuivas jõesängis. 1781. aasta kevadel hakati püstitama võlvide alussambaid. 20. augustil 1783 juhiti jõevesi silla alla. Liikluse avamiseni kulus veel üle aasta.

Ehitusele eelnenud aastapikkune vaidlus silla asukoha üle oli edukas, sest koos raekojaga moodustas Kivisild kauni ansambli. Silla projekteeris J. A. Zaklowsky, kes kasutas lõppvariandis ka temaga algul konkureerinud J. C. Siegfrideni ideid. Ajaloolased on välja pakkunud ka rohkesti muid rajatisi, kust arhitekt võis Kivisilla jaoks eeskuju võtta. Sild püsis 157 aastat ning punaarmee hävitas selle 1941. aasta 9. juuli varahommikul.

Gustav II Adolfi ausamba avamisel 1992. aastal tegi baltisakslane Patrick von Glasenapp ettepaneku luua Kivisilla taastamise fond. Seni on vajaminevast rahast koos siiski vaid väike osa, kuid ehk annab Hansa päevade korraldamine 2005. aastal Tartus ka silla taastamise mõttele uusi toetajaid.

HUGO ANKA