Krimi

KOHUS LAHUTAS KELMIDEST ÄRIKAKSIKUD: Teet pääses vabadusse, Tiit jäeti vanglasse (48)

Arno Põder, 23. jaanuar 2019, 12:02
STAARKELM: Pärast meedia tähelepanu alla sattumist võttis Tiit Kääpa endale perekonnanimeks Märtman.Foto: Kuvatõmmis
Teet Märtman jalutas eelmise nädala kolmapäeval Tallinna vanglast vaba mehena välja, kuid tema kaksikvenna Tiidu otsustas kohus sel esmaspäeval trellide taha jätta.

Varem Kääpate nime all tuntud kaksikud Tiit ja Teet on pikki aastaid eri petuskeemidega inimestelt ja firmadelt vara välja meelitanud. Ühel hetkel said nad meedia kaasabil juba nii kurikuulsaks, et otsustasid võtta endale uueks perenimeks Märtman.

Samal teemal

Nädal tagasi arutas Tallinna ringkonnakohus Tiit Märtmani järjekordset kelmusesüüdistust. Talle heidetakse ette kokku 14 pettust, mis pandi toime aastail 2010–2014. Suure osa kuritegudest korraldas ta koos velle Teeduga, kes sai oma karistuse kätte juba 2015. aasta mais. Tiit aga varjas end välismaal ja kuulutati rahvusvaheliselt tagaotsitavaks.

Eesti võimudel tärkas lootus põgeniku tabamiseks esimest korda 2015. aasta sügisel, kui Tiit sattus pahuksisse Šveitsi politseiga. Mehele määrati seal karistuseks rahatrahv, aga teda ei antud Eestile välja, vaid lasti hoopis vabadusse. Šveitsi kohtu hinnangul polnud kelmusesüüdistus lihtsalt piisavalt karm, et redutaja politseikonvoi saatel kodumaale saata.

Nii võis Tiit rahumeeli edasi maapaos olla. Harju maakohtul õnnestus temaga küll vahepeal e-posti teel ühendust saada, aga põgenik teatas ülbelt, et teda õigusemõistmine ei huvita. Kuna kodumaale kohtukulli ette süüdistatav ei ilmunud, mõistis maakohus ta 2016. aastal süüdi tagaselja ning karistas aasta ja nelja kuu pikkuse vangistusega. Vanglasse karistust kandma jõudis Tiit  alles mullu oktoobris, kui ta Norrast kodumaale naasis ja piiril kinni peeti.

Auto varastati Hamburgis?

Tagaselja langetatud kohtuotsusega polnud Tiit nõus ja soovis nüüd ringkonnakohtult vangistuse asendamist üldkasuliku tööga või tingimisi vabastamist. Kelmusesüüdistusi ta väga ei eitanudki, ainult üht kuue aasta tagust kuritegu ei võtnud mees omaks. Nimelt rentis Tiit 2012. aasta oktoobris Eestist sõiduauto Volkswagen Phaeton ja reisis sellega Saksamaale, kuid kadus siis koos masinaga nagu tina tuhka. Kõigepealt palus ta firmal paar korda rendilepingut pikendada, ent seejärel ei vastanud enam telefonikõnedele, sõnumite ega meilidele.

Tiit selgitas kohtule, et ei leidnud endale Eestis rakendust ja otsustas Saksamaale tööle minna ning vajas reisiks autot. Politsei oli määranud mehele kelmusekahtluse tõttu küll elukohast lahkumise keelu, aga see ei takistanud tal kodumaa tolmu jalgadelt pühkimast. Kui alguses kavatses Tiit Saksamaale jääda vaid mõneks kuuks, siis kohapeal selgus, et tööd oli kuhjaga, ja ta jäi kauemaks.

Aastatetagune sõit Saksamaale kujunes Tiidu sõnul tõeliseks kannatuste rajaks. Kõigepealt oli ta Leedus ilma jäänud oma rahakotist. Saksamaale Hamburgi jõudes parkis ta renditud Volkswageni kuulsa meelelahutustänava Reeperbahni äärde ja läks ööklubisse pidutsema. Hiljem klubist väljudes avastas mees aga ehmatusega, et autot enam ei ole! Politseisse Tiit ei pöördunud. “Ma ei oska saksa keelt,” ütles ta põhjenduseks.

SÜNDMUSKOHT: Reeperbahn Hamburgis – siin olevat Tiit renditud Volkswagenist ilma jäänud.Foto: Chris Emil Janssen / Imago / Scanpix

Autoomanikke lollitati tavaliselt nii kaua, kui sõiduk õnnestus võltsitud dokumentide abil Kaunase autoturul maha müüa. Sageli osalesid kaksikvendade pettustes ka Sander ja Erkki, kel oli Leedu autoäris kontakte. Nii vahetasid omanikku BMW 318D, Mercedes-Benz E270, Audi Allroad, Saab 9-5 ja Volvo S80. Ükskord käis skeem ka vastupidises suunas – Tiit pettis Leedus välja sõiduaauto Mazda 626 ja andis selle Eestis kasutada Teedule.

Suurem probleem tekkis vendadel Volvo V40ga, mis võeti Eestis rendile 2010. aasta augustis. Leedus ei õnnestunud autot rahaks teha ja vennad sõitsid koos tuttava Sandriga edasi Hollandisse. Seal pidas politsei kolmiku kinni kahtlustatuna röövimises. Hiljem lasti nad küll vabaks, aga Volvo sai tagaajamise käigus korralikult kannatada.

Tuleb kohtusse, kui ise tahab

Peale autode “tegeles” Tiit veel haljastus- ja ehitustöödega. Ta avaldas Kuldses Börsis, Viimsi Teatajas ja Okidoki.ee portaalis kuulutusi, et müüb tänavakive, killustikku ja mulda ning teeb ka haljastustöid ja ehitab aedu. Klientide usalduse võitmiseks oli Tiidul loodud isegi oma firma, mis kandis nime Teekattekivid OÜ.

Üks kuulutus kõlas näiteks nii: “Müüa erinevaid tänava- ja äärekive: uni-, nunnakloostri-, kärgkivid, murukivid ja äärekivid. Erinevad värvitoonid. Hinnad all kuni 30% 15. oktoobrini või kuni kaupa jätkub. Toome kivid kohale üle Eesti!” Tellimuse esitanud kunded paraku kaupa ei saanud ja võisid ka oma rahast suu puhtaks pühkida.

Tiidu sõnul jättis ta 2015. aastal kohtusse ilmumata lihtsalt eksituse tõttu. Nimelt arvas ta, et arutakse ainult enne eelmist, 2011. aasta kohtuotsust korraldatud kelmusi ja karistus loetakse nagunii varasemaga kaetuks. Sellepärast ei suvatsenudki mees Eestisse istungile sõita. “Kui kohus käis, siis ei olnud ma kursis, et arutatakse ka uusi episoode. Ma ei saa mingite vanade asjade pärast 20 aastat Eestis olla ja kohut oodata,” kurtis Tiit.

Kohtunik Julia Katškovskaja tegi süüdistatava hädaldamisele kiire lõpu. “Kas te ise ka saate aru, mida te räägite? Kas teie valite, mis asjade peale te kohtusse kohale tulete?” küsis ta retooriliselt.

Tiidu kaitsja võib esitada kaebuse veel riigikohtule, aga igal juhul ei jää see kohtuasi mehele viimaseks, sest prokuröri sõnul on praegu uurimisel veel teisigi kuritegusid. “Tema kriminaalne karjäär ei lõpe selle asjaga,” lausus Rammo.

Tiidu kaksikvend Teet vabanes Tallinna vanglast alles möödunud kolmapäeval. Viimati sai mees karistada eelmisel aastal, sest korraldas kümmekond kelmust, peksis rusikaga prostituuti – kelle teenustega ta rahule ei jäänud – ja ostis seksi ka ühelt alaealiselt. Nüüd lahutab vendi vähemalt mõnda aega vanglamüür. Kui varasem kogemus midagi näitab, siis võib-olla ongi nii kõige parem.

NAGU KAKS TILKA VETT: Eelmisel nädal vanglast vabanenud Teet Märtman on oma kaksikvenna Tiiduga äravahetamiseni sarnane. Vahel kasutasid nad oma sarnasust ka pettuste korraldamisel.Foto: Robin Roots

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee