Poliitika

150 000 eurot jääb alles! Peaminister jätab ära kuluka vastuvõtu Davosi majandusfoorumil (46)

Marvel Riik, Gerly Mägi, 22. jaanuar 2019, 19:13
Peaminister Jüri Ratas.Foto: Robin Roots
Peaminister Jüri Ratas osaleb teist aastat järjest Davosi majandusfoorumil. Riigieelarvest planeeriti tema osalemiseks 150 000 eurot. Nüüd selgus aga, et raha jääb kasutamata.

Poliitringkondades on juba pool aastat sahistatud, et peaminister ostis mainekal Davosi majandusfoorumil endale osaluskoha 150 000 euro eest. Valitsuskommunikatsiooni direktor Urmas Seaver selgitas aga, et riigieelarvest planeeritud 150 000 eurot ei ole tegelikult osalustasu: "Majandusfoorumil osalemiseks sai peaminister korraldajatelt kutse."

Samal teemal

"2019. aasta Davosi eelarve on suurem, sest Eestil on soov panustada rohkem majandusfoorumi töösse ning korraldada ise kohapeal arutelu ja vastuvõtt," rääkis Seaver mullu Õhtulehele.

Davosi maailma majandusfoorumi raames korraldavad paljud riigid ning ettevõtted erinevaid vastuvõtte ja üritusi enda paremaks tutvustamiseks.

"Esialgselt oli Eestil plaanis korraldada selle aasta kohtumise raames arutelu ja vastuvõtt andmete vaba liikumise teemal ning selleks oli planeeritud 150 000 eurot," lükkas Seaver ümber jutu nagu kuluks see summa pelgalt osalustasu maksmiseks.

"Ajakavalistel põhjustel jäi ürituse korraldamine tänavu ära. Seega jääb 150 000 eurot kasutamata ning on võimalik korraldada vastuvõtt hoopis 2020. aasta Davosi majandusfoorumi raames," ütles Seaver.

Osalemine päris tasuta siiski ei tule. Peaministrit saadavad visiidil viis nõunikku, et Davosis esinemisi planeerida ja pidada kahepoolseid kohtumisi riigijuhtide ja erasektoriga. "Nii nagu visiitide puhul on tavapärane, kannab Riigikantselei ka seekord peaministri ja tema delegatsiooni sõidu- ning ööbimiskulud," täpsustas Seaver.

Et majandusfoorumile kutset saada, peab olema WEF liige. Liikmemaksud ulatusid 2017. aastal 52 576 eurost 525 762 euroni. 

Tunamullu tekitas suurt pahameelt tõik, et endise presidendi Toomas Hendrik Ilvese ja tema abikaasa Ieva Ilvese majutuskulud Davosi majandusfoorumi ajal 2015. ja 2016. aastal ulatusid kokku üle 45 000 euro. 

Mida majandusfoorumil tehakse?

"Eesti e-riigi eestkõnelejana osaleb ta aruteludes, mis puudutavad usaldusväärse digitaalse keskkonna loomist, toetades seeläbi kaasavat majandusarengut ning sotsiaalset progressi," selgitas Seaver foorumile sõitmise vajalikkust.

"Maailma Majandusfoorum koondab rahvusvahelised äriliidrid, maailma tipp-poliitikud, intellektuaalid ja ajakirjanikud. Davosi aastakoosolekul osalemine on suurepärane võimalus tutvustada Eestit kui digiühiskonda ja panustada digi- ning innovatsioonialastes ja Euroopa tulevikku puudutavates diskussioonides. Lisaks sellele avaneb seal võimalus kohtuda kahepoolselt paljude riigijuhtide, maailma suurkorporatsioonide esindajate ja potentsiaalsete Eesti välisinvestoritega," ütles Seaver.

Maailma Majandusfoorum (inglise keeles World Economic Forum, WEF) on Šveitsi mittetulundusfond, mida teatakse eelkõige seoses selle korraldatud tippkohtumisega Davosi mägikuurordis Šveitsi idaosas iga aasta jaanuaris. Sel aastal toimub see 22. jaanuarist 25. jaanuarini.

Foorumi üritustel kohtuvad rahvusvahelised äriliidrid, maailma tipp-poliitikud, intellektuaalid ja ajakirjanikud, arutades maailma ees seisvaid küsimusi, muu hulgas ka tervishoiu ja keskkonnahoiu vallast.

Iga-aastaselt võtab üritusest osa 2200–3000 osalejat ning seda kajastab suurusjärgus 500 ajakirjanikku. Suur osa osalejatest on pärit USAst või Lääne-Euroopa riikidest. 

Lisaks tippkohtumistele avaldab Maailma Majandusfoorum uurimisraporteid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee

;