VABANEDES VANA MEES: 64aastane arestimaja kägistaja Kalev Steinberg pääseb vabadusse alles 10 aasta pärast.Foto: Aldo Luud
Asso Ladva 22. jaanuar 2019 17:49
„Ta on äraspidise õiglustundega mees,“ iseloomustab Tartu ringkonnaprokurör Tatjana Tamm teisipäeval tapmise eest 10 aastaks vangi mõistetud 64 aastast Kalev Steinbergi. Tapatöö leidis aset mullu suvel Tartu arestikambris, kuhu Steinberg kainenema toodi.

Eelmise aasta 6. juulil Raja tänaval purjuspäi politsei kätte sattunud Steinbergi toimetas patrull sinna kuhu tarvis – arestimajja kainenema. Oli seal teisigi tegelasi, kel pööning klaarimaks juba saanud ja keda politseinikud järjest priiks päästsid. Viimaks jäi arestikambrisse ainult kaks meest: tol hetkel veel tulevane mõrvar ja üks päris rängas joobes 65aastane mees.

Nagu näitab arestikambri valvekaamera salvestis, kargas Steinberg ühel hetkel magavale mehele kõrri. Pikalt ta vägivallatseda ei jaksanud, vahepeal tõmbas ikka kõrvalnaril hinge. Ja hakkas siis vaest purujommis meest jälle kägistama – poole tunni jooksul kolm korda. Steinbergi sihikindel toimetamine kaasarestandi kallal tähendas seda, et ta viimaks lämbus.

„Tapmise ainsa põhjusena nimetas Steinberg, et kambrikaaslane solvas ja ähvardas teda,“ selgitab prokurör. „Milles solvamine ja ähvardamine seisnes, seda ta ei täpsustanud. Tal olevat olnud peavalu ja ta ei suutnud kannatanu lärmamist kannatada.“

Steinberg ei näidanud end kohtus kuigi heast küljest, sest prokuröri sõnul muutusid tema ütlused menetluse käigus vastavalt tõendite lisandumisele. Algselt väitis ta, et ei kägistanud kedagi, vaid katsus mehel üksnes pulssi ja üritas abi kutsuda. Turvakaamera salvestise vaatamise järel väitis ta, et püüdis naabernari meest üksnes vaigistada.

Prokurör Tamme sõnul on Steinberg ennegi veidral kombel püüdnud õiglust jalule seada. Ta on korduvalt kutsunud politseid taltsutama inimesi, kes pole talle meeldinud või kes on püüdnud teada korrale kutsuda. Mees on politseile vana tuttav, väärtegusid on tema arvel õige mitu, kuid kriminaalseid tegusid ta varem korda saatnud ei ole.

Kohtunik Peet Teidearu põhjendas karmi karistust sellega, et Steinberg tappis inimese piinavalt viisil, sest ohver oli raskes alkoholijoobes ja magas. Lisaks vanglakaristusele tuleb süüdimõistetul tasuda riigile menetluskulud 2242 eurot.