Uudised

“Majast käis võpatus läbi,” meenutab poes olnu 

ÕL, 19. mai 2000 23:00
“Ostukäru, mida naine enda ees lükkas, lendas plahvatuses tükkideks,” räägib eile hommikul Tallinna Stockmanni kaubamaja toidu-osakonnas viibinu. “Mahlapakid lendasid riiulilt laiali ja naine kukkus. Imekombel piirdusid tema vigastused vaid kergete põletushaavadega ühel küljel.”

Tallinna kesklinnas Stockmanni kaubamajas plahvatas eile kaks väikese purustusjõuga pommi. Esimene pauk käis tund aega pärast päikesetõusu, kell 4.43 tühja toiduaineteosakonna kassade lähedal küpsiseriiulis. Teine pomm plahvatas enne kella 11, veidi vähem kui tund aega pärast kaubamaja uste avamist toiduosakonna sissepääsu lähedal. Tolle terroriakti tulemusel sai plahvatusele kõige lähemal olnud 29aastane leedulanna kergeid põletushaavu. Samas olnud 30aastane eestlanna koos oma 1,5aastase tütrega vajasid kiirabilt toibutust šokist üle saamiseks nagu ka üks kaubamajas töötanud ESSi turvamees. Arstid lubasid kõik neli kannatanut siiski kohe koju.

Samal teemal

Ähvardust ei võetud tõsiselt

Esimene ähvarduskõne jõudis Stockmanni turvameesteni telefonitsi öösel kell 2.42. Hääle järgi umbes 30. aastates mees teatas vene keeles, et 15 minuti pärast plahvatab majas pomm. Turvamehed teavitasid ähvardusest ESSi keskust ja pääste-ametit.

“Tuleb tunnistada, et demineerijad ja ESSi turvamehed rääkisid öösel üksteisest kahetsusväärselt mööda,” raputab päästeameti demineerimise peaspetsialist Mati Mullas tuhka pähe. ESSi turvamehed selgitanud demineerijatele, et pärast koristajate lahkumist südaööl lähevad müügisaalid valve alla. Selle mahavõtmiseks on vaja erikoodi. Päästeameti pressiesindaja Tiit Tambi sõnul mõistnud demineerijad, et müügisaale seega läbi otsima ei pääse. ESSi avalike suhete direktori Indrek Lindsalu sõnul tahtnud turvamehed aga hoopis pommispetsialistidele selgitada, et kui keegi pommi majja sokutas, siis pidi seda tehtama enne kaubamaja sulgemist.

Umbes pool tundi hiljem, kell 3.07 helistas pommiähvardaja uuesti. Nüüd teatas ta, et pomm plahvatab viie minuti pärast. Üksiti nõudis helistaja 2 miljonit krooni.

“Ta ei öelnud kohta, kuhu raha viia. Lihtsalt nõudis raha ja viskas siis telefonitoru ära,” selgitab Mullas. “Kui tõsiselt te ise seda ähvardust meie tausta arvestades võtnud oleksite?” küsib demineerimisspetsialist, nimetades päevi, kus tuleb kokku 16 tühja pommiähvardust.

Olles läbi uurinud ühe kahtlase pappkasti Stockmanni kaubamaja lähedal ja nähes, et ähvardatud viiest minutist on saanud juba rohkem kui pool tundi, lahkusid demineerijad kell 3.36 kaubanduskeskusest. Pommiplahvatus kärgatas kell 4.43.

Turvamees haaras tulekustuti

Valveruumis viibinud turvamees kuulis tugevat tumedat mütsu ja tema arvutiekraan hakkas virvendama. Valvekaamera monitorist oli näha müügisaalis levivat suitsupilve. Turvar haaras tulekustuti ja tormas saali. Plahvatuse suitsu hajudes selgus, et kahjutuld pole. Purunenud oli paar meetrit küpsiseriiulit 10. kassa läheduses. Lööklaine paiskas põrandale ka lähedalasuva kommiriiuli sisu.

“Me ei ütle kunagi, et siin ei ole midagi. Me ütleme, et me ei leidnud midagi,” tunnistab Mati Mullas inimvõimete piire. Ta ei oska siiani öelda, kas teine pomm oli oodanud oma aega eelmisest õhtust saati või pani keegi selle kauplusse hommikul, pärast kaubamaja avamist.

Reede õhtuks oli välja selgitatud, et pommid pandi plahvatama mobiiltelefonilt helistades.

Kell 10 hommikul, mil kaubamaja avati, lükkas koristaja küpsiseriiuli juures viimast harjatäit prahti kühvlile ning töömehed sättisid riiulitele paika uusi hinnalipikualuseid. Ülemistele korrustele siirdunud Soome turistid ei teadnud öisest vahejuhtumist midagi. Tavapärasest Stockmanni suhteliselt inimhõredast hommikust erines kõik vaid ehk selle poolest, et esimese korruse väikeste poekeste müüjannadel oli rohkem telefonilobisemist.

Kogu majast käis võpatus läbi

“Kogu majast käis võpatus läbi,” meenutab teise plahvatuse ajal poes olnud naine. Öisest plahvatusest teadlikud müüjad sattusid paanikasse ja jooksid kassade juurest minema. Kohe hakkasid edasi-tagasi sebima ka turvamehed. Kaubamaja siseraadio teatas, et pommiplahvatuse tõttu peab majast lahkuma. Saabunud politsei ja päästeameti töötajad piirasid kaubamaja lintidega, sulgesid liikluse Liivalaia tänaval ja küsitlesid plahvatuse ajal majas olnud inimesi. Sündmuskohal peeti kinni ja topiti politseiautodesse kahtlust äratanud isikuid.

Stockmanni kaubamaja jäi suletuks terveks eilseks päevaks. Kriminalistid kogusid keset segi paisatud kaubariiuleid ja hapukat mahlalõhna asitõendeid, eridemineerijad ja päästekompaniist appi kutsutud ajateenijad otsisid taskulampide ja pommikoerte abiga üksipulgi läbi terve kaubamaja. Tallinna kahele pommikoerale kutsuti isegi Jõhvist kaks eripeni appi, sest kaubamajas on palju kõrvalisi lõhnu ja koerad kippusid sestap kiiresti väsima.

Stockmanni kaubamaja direktor Pentti Korhonen ütles BNSile, et tõenäoliselt avab kaubamaja uksed taas täna. Seda siiski vaid juhul, kui võidakse koos politsei ja päästeametiga olla kindlad klientide turvalisuses.

Turvalisuse tagamiseks hakatakse intensiivselt kontrollima kõiki kliente, personali ja kaubahankijaid. Stockmann ei ole praeguseks veel plahvatustega tekitatud kahju kokku arvestanud. Plahvatustes tekkinud purustuste hüvitamiseks kuluvale summale lisandub veel kaubamaja sulgemise tõttu saamata jäänud kasum.

Kaitsepolitsei pidas eile kinni hulga inimesi, kontrollimaks nende võimalikku seost Stockmanni plahvatustega. Nende täpsemat arvu ja kellegi võimalikku vahistamist kaitsepolitsei pressiesindaja ei täpsustanud. “Üldiselt on pommiplahvatused viimasel ajal vähenenud. Seetõttu oli Stockmannis toimunu üllatus,” tunnistab kaitsepolitsei pressiesindaja Hannes Kont. Tema arvates on pommide panija asjatundja, kes laengute vähest lõhkejõudu arvestades pole tahtnud kedagi tõsiselt vigastada, vaid lihtsalt ehmatada.Kondi sõnul ei tea ta, et öösel 2 miljonit krooni nõudnud mees oleks rohkem helistanud või uusi ähvardusi ehk nõudmisi esitanud. Küsitletu ei öelnud ka, kust ähvardaja helistas ja kas eile pärastlõunal Nõmme teel politseilintidega piiratud telefoniputkas sõrmejälgede võtmine oli seotud Stockmanni plahvatustega.

“Kapo ja politsei poolt on selle juhtumi avastamiseks tehtud ja tehakse veel väga palju erinevaid toiminguid,” jäi Kont ebamääraseks. Šokeeriva terroriakti uurimiseks on korrakaitse rakendanud kõik jõud.

Ohvrid toibuvad kodus

Stockmanni kaubamaja pommiplahvatuses sai kannatada 4 inimest, neist ühele oli vaja traumapunktis abi anda. Leedu saatkonna esimese sekretäri Marius Nemaniuse abikaasa Audemona, 29, sai kergeid põletushaavu ning naisele anti Mustamäe haigla traumapunktis esmaabi. Seejärel saadeti daam koju ambulatoorsele ravile. Saatkonnast kinnitati, et Audemona elas üle kerge ehmatuse ning toibub sellest kodus koos abikaasaga. Teine õnnetuses kannatanu Jaana, 30, pääses koos oma 1 aasta ja 3 kuu vanuse tütre Heleniga õnneks vaid väikese ehmatusega. Kiirabi kontrollis koha peal lapse ja ema seisundit ning lubas neil seejärel autoga koju sõita. Plahvatuses sai kannatada ka ESS-i turvatöötaja Kaido, 22, kes õnnetuse ajal viibis plahvatuskoha lähedal. Kärgatus lõi tal kõrvad lukku. Turvafirmast nenditi, et mees vajab hetkel vaikust ja rahu.

500 000 krooni info eest

Aktsiaselts Stockmann Eesti ja turvafirma ESS premeerivad isikut või isikuid, kes annavad olulist informatsiooni pommiplahvatuste organiseerijate tabamiseks ja plahvatuste uurimise lahendamises, poole miljoni krooniga, teatas ESSi esindaja uudiste-agentuurile BNS. ESS-i juhtimiskeskuse telefonid 6 511 911 ja GSM 1911 on avatud kõigile teadetele ja vihjetele pommiplahvatuste kohta.

Kristiine Keskuse direktor: “See on räige terror!”

“Pidasime reedel kriisikoosoleku ja manitsesime kõiki töötajaid erilisele tähelepanelikkusele. Esialgu me turvamehi juurde ei tellinud,” ütleb pommiähvardustega pikka aega kimpus olnud Kristiine Keskuse direktor Allan Remmelkoor.

“Kaubanduskeskusest pommi otsimiseks peaks hoone mitmeks päevaks sulgema. Poole kirjaümbriku suuruse lõhkekeha peitmiseks on ju suures kaubamajas lugematu arv kohti,” arvab Remmelkoor Stockmanni kaubamajas toimunud plahvatusi kommenteerides. Remmelkoor loodab, et inimohvritega plahvatus paneb Tallinna korrakaitse lõpuks tegutsema: “See on ju räige terror!”

Kristiine Keskus igatahes politseilt kuigi palju abi ei saanud. “Olime läinud sügisest saati pommiähvardaja terrori all. Politsei juhtkond tunnistas meile, et nad ei suuda selle lõpetamiseks midagi teha. Loodan, et nüüd võetakse pommiähvardused valitsuse tasemel käsile,” lisab direktor.

Kristiine Keskust ähvardanud koolipoiss lõpuks siiski tabati ning suurkauplus nõuab tema emalt 74 000kroonist kahjutasu. “Kohtuasi edeneb üliaeglaselt. Jaanuari lõpus algatatud kriminaalasja hakkab kohus menetlema alles septembris!” Remmelkoore sõnul on kahjusumma kokku liidetud Kristiine Keskuses ruume rentivate kaupluste kahjutasunõuetest, mis keskus on rentnikele juba hüvitanud. “Tegelikust kahjust on see summa tunduvalt väiksem,” lisab küsitletu.

Remmelkoore arvates õnnestub Stockmanni kaubamajal loodetavasti tabatavalt pommiähvardajalt välja nõuda vaid saamatajäänud kasum. “Kellaajaliselt on teada erineva aja käive ning kasumimarginaali abil arvutataksegi pommiähvardusest saadud kahju. Moraalse kahju hüvitamine sõltub Eesti seaduste lünklikkuse tõttu aga suuresti kohtu suvast - juriidiline isik ei saa füüsiliselt isikult kuigi lihtsalt moraalse kahju hüvitamist nõuda,” nendib Kristiine Keskuse direktor.

Enamik autojuhte politsei märguandeid ei mõista

Stockmanni pommiplahvatus keeras kesklinnas liikluse pea peale. Tänavad suleti ja fooride asemel hakkasid politseinikud suurematel ristmikel liiklust reguleerima. Põgusa vaatluse tulemusel oli selge, et enamik Tallinna roolikeerajatest ei jaga politseiniku liiklustsuunavatest märguannetest mõhkugi. Olgu need siinkohal üle korratud: kui politseiniku käsi on üles tõstetud, peavad kõik autod ja jalakäijad peatuma või ristmikuületamise kiiresti lõpetama. Küljele tõstetud käsi (või käed) lubavad sõita kõigis suundades, ainult mitte risti käesuunaga. Käeviibetega sunnib politseinik osutatud sõidukit kiiremini ristmikku ületama. Eile rakendasid politseinikud vähemalt Jõe-Pronksi-Narva maantee ristmikul ka kõiki teisi, liikluseeskirjas lubatud arusaadavaid võtteid: hüüded “Sõida!!!”, pidev viletirin ja fotol osutatud (küll kaksipidi mõistetav) žest panid liikluse enam-vähem sujuma. Sellegipoolest peaksid kõik, kes politseinike ennastunustavast vehklemisest üheselt aru ei saa, nood märguanded ja nende sisu liikluseeskirjast kiiresti üle kordama.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee