Foto: Pixabay
Eesti uudised
22. jaanuar 2019 12:43

Mida tasub teada tänavusest vanemahüvitise muudatusest? (11)

Selle aasta 1. septembril jõustub vanemapuhkuste ja -hüvitiste muudatus, mille käigus muudetakse vanemahüvitise arvestusperioodi ja lõpetatakse järk-järgult lapsehooldustasu maksmine, vahendab sotsiaalministeerium.

Seni on vanemahüvitist arvutatud eelnenud kalendriaasta maksustatud tulu alusel ning sama põhimõte jääb kehtima kõigile neile, kes juba saavad vanemahüvitist või kellel tekib vanemahüvitise õigus enne septembrit.

Uue korra järgi arvutatakse vanemahüvitis nende 12 kuu põhjal, mis eelnevad rasedusele ehk 2019 detsembris sündinud lapse puhul arvestatakse vanemahüvitist vahemikust 2018 märts–2019 veebruar, kuna raseduse algus jääb 2019. aasta märtsi.

Nendele, kes on enne seadusemuudatust juba lapsi saanud, kehtib ka pärast 2019. aasta septembrit vana kord.

Nendel emadel, kelle lapse eeldatav sünnikuupäev jääb vahemikku 13.05.2019–22.06.2019, võib vanemahüvitise arvestusperiood sõltuda sellest, millal algas ema sünnitushüvitis.

Kui pärast seadusemuudatust sünnib kaks last vähem kui 2,5 aasta jooksul, siis arvestatakse teise lapse vanemahüvitist selle järgi, mis on lapsevanemale soodsam. Kui lapsevanem teenis kahe lapse sündide vahel vähem palka kui enne esimese lapse sündi, arvestatakse teise lapse vanemahüvitiseks sama summa mis esimese lapse puhul.