Foto: Mati Hiis
Toimetas Johanna-Kadri Kuusk 22. jaanuar 2019 07:41
E-sigareti vedeliku müüki reguleerivad seadusemuudatused on pannud kauplejaid aktsiisist pääsemiseks müüma hoopis e-vedeliku komponente, mis võib maksu- ja tolliameti hinnangul seaduse rikkumisena kirja minna.

E-vedelikust aktsiisikauba tegemine on käibele paraja põntsu pannud ja suvel ootab ees uus seadusemuudatus, mille järgi tohib e-vedelik sisaldaa ainult niisuguseid maitse- ja lõhnaaineid, mis meenutavad päris tubakat, vahendab ERRi uudisteportaal.

Tallinnas on aktsiiside tagajärjel näiteks ühe e-sigareti ettevõtte poe kõrvale tehtud teine firma, kus töötab omaette müüja ja kus pakutavalt kaubalt aktsiisi ei maksta. Poodidesse sisse astudes on võimalik valmis e-vedeliku asemel kõik vajalikud komponendid eraldi osta ja abivalmis müüja õpetab, kuidas neid ise kokku segada.

Maksu- ja tolliameti aktsiiside talituse juhataja Kai-Liis Nõlvak aga ütleb, et niisugune ärimudel pole nende jaoks aktsepteeritav, sest seadus sätestab väga üheselt fakti, et kui kauplus või müügikoht kaupleb e-vedeliku või tubakatoodetega, siis peavad kõik tooted olema maksumärgiga kaetud, sealhulgas ka e-vedeliku komponendid.

NNA Suitsuvaba Eesti esindaja Ingmar Kurg kommenteeris, et e-vedelike komponentide eraldi müümine on täpselt see, mille eest nad riigikogu, sotsiaalministeeriumit ja Tervise Arengu Instituuti hoiatasid.

Kure sõnul on aktsiisi tõus endaga kaasa toonud salaturu, mille käigus saavad e-vedelikud ka alaealistele palju kergemini kättesaadavaks.

„Salaturul dokumenti ei küsita. Mõnedel juhtudel on alaealised ka ise salaturul müüjateks. See ei ole mitte kellegi huvides. Ainult legaalse müügi korral saame alaealised hoida eemal e-sigarettidest,“ kommenteeris Kurg.