Illustreeriv foto: New Yorgi ärimees kõnnib kerjusest möödaFoto: AFP/Scanpix
Maailm
21. jaanuar 2019 21:40

Maailma 26 rikkamal inimesel on varasid sama palju kui poolel inimkonnast (17)

Paraku kehtib maailmas praegu endiselt tõsiasi, et rikkamad saavad järjest jõukamaks, samal ajal kui vaesed jäävad järjest vaesemaks... Numbritesse pannes: 26 rikkama inimese vara=3,8 miljardi vaeseima inimese vara. 

Iga päevaga saavad maailma miljardärid kollektiivselt 2,5 miljardi dollari (umbes 2,2 miljardit euro) võrra rikkamaks. Kokku on maailmas 2208 miljardäri, mis on rekordiline arv. Enamik neist on pärit Ühendriikidest.

Kõigest kakskümmend kuus kõige rikkamat inimest maailmas omavad aga sama palju raha (1,4 triljonit dollarit ehk 1,23 triljonit eurot) kui kogu vaesem pool inimkonnast, vahendab CNN Business. Ehk et 26 inimesel on raha sama palju kui 3,8 miljardil inimesel. Seesama vaeseim pool aga kaotab sedagi piskut, mis neil veel alles on.

Raport, mida CNN vahendab ja mida esitleti Šveitsis Maailma Majandusfoorumi eel, rõhutabki seda, et olukord, kus maailma rahvastiku majanduslik lõhe niivõrd drastiliselt suur on, ei saa olla ei normaalne ega jätkusuutlik.

Raportisse kirja pandud soovitused maailma riikide valitsustele on pealtnäha lihtsad, ent mõistagi maailma rikkuritele mitte kuigi meeltmööda: maksta õiglast palka, takistada kõige rikkamatel maksupettusi korda saatmast, luua õiglasemaid maksusüsteeme ning tõsta ettevõtete maksukoormust. Samuti rõhutab raport, et tasuta võiksid olla meditsiin, haridus ja paljud muud avalikud teenused.

Kuna vaesus mõjutab naisi rohkemgi kui mehi, soovitab raport ülemaailmselt parandada teenuste kättesaadavust ja kvaliteeti, mis võimaldaks naistel viletsusest välja tulla: kättesaadavad puhas vesi, lastehoid ja elekter. Kui mõelda sellele, et on paiku, kus naiste kanda on ka kodutööd nagu vee toomine kusagilt kaugest jõest või allikast ning puudub võimalus näiteks pliidi peal süüa teha või pesu tuleb pesta käsitsi, võtaksid säärased teenused naiste kodutööde koormast juba kõvasti vähemaks.