Maailm

USA VALIMISED: kurikaelte hirm Kamala Harris loodab saada esimeseks mustanahaliseks naispresidendiks (5)

Toimetas Greete Kõrvits, 21. jaanuar 2019 18:52
Range daam: Kamala Harrise töö prokurörina võib mõne demokraatide valija jaoks pisut vastuoluline ollaFoto: AFP/Scanpix
California osariigi senaator Kamala Harris teatas hommikuses telesaates, et kavatseb 2020. aastal demokraatide nimekirjas USA presidendiks pürgida, vahendab ABC News.

„Ma armastan oma kodumaad. Armastan oma kodumaad,“ kordas Harris telesaates „Good Morning America“. Tema teadaanne ei sattunud ka mitte juhuslikult riigipühale, mis pühendatud tuntud inimõigusaktivist Martin Luther King Jr-ile (ingl. k Martin Luther King Jr. Day). Harris selgitas saatejuhtidele, et loodab jätkata kuulsa inimõiguslase jälgedes, et riiki paremaks muuta, sõnas ta.

Kurjategijate vastu oli Harris oma varasemas karjääris karm. Kui ta oli San Francisco ringkonnaprokurör, jäi tema ametiaeg silma rekordilise arvu kurjategijate, sh mõrvarite ja narkodiileride süüdimõistmistega. Hariduses aga peab ta suureks probleemiks popipanijaid lapsi, ent süüdistab selles nende vanemaid, kes lastel piisavalt silma peal ei hoia. Harris usub, et koolist puudumisel ja hilisemal kriminaalsel tegevusel on selge seos.

The Guardian aga kirjutab, et Harrise rangus ning teatav konservatiivsus näiteks seoses prostitutsiooni, vangide õiguste ja popipanijate osas võivad rohkem vasakpoolseid valijaid aga eemale peletada. Nagu mõned kriitikud ütlevad: „Kamala Harris on võmm!“

Progressiivsetes küsimustes toeta Harris LGBT+ kogukonna õigusi ja USA tervishoiusüsteemi üleminekut riiklikule ravikindlustusele.

Kamala Harris senati õiguskomisjoni töölaua taga Foto: AP/Scanpix

Välispoliitika küsimustes on Harris paraku vähem tuntud, kuid näiteks leiab Harris, et nii Iisrael kui Palestiina väärivad võrdset toetust. Ta leiab, et lõpetada tuleb liitlaste järel nuhkimine, sest see kahjustab riikidevahelisi suhteid. Harris toetas Iraani tuumakokkulepet, millest USA president Trumpi juhtimisel lahkus.

Harris selgitas mõni nädal tagasi oma elufilosoofiat järgmiselt: „Mind kasvatati üles nii, et kui sa näed probleemi, siis sa ei vingu selle üle, sa lähed ja võtad midagi ette.“

2014. aastal abiellus Harris advokaat Douglas Emhoffiga. Nad tutvusid pimekohtingul, mille korraldas naise sõbranna. Harris on mehe pojale ja tütrele kasuemaks. Ajakirja Vogue andmeil kutsuvad nüüdseks juba täisealised noormees ja neiu Harrist hellitavalt S-Mamalaks. Naise kirglikuks hobiks on toiduvalmistamine, menüüsid valmistab ta oma abikaasa sõnul teinekord päevi ette.

Lisaks Harrisele plaanivad president Donald Trumpi vastu minna veel kolm naist: New Yorgi senaator Kirsten Gillibrand, Massachusettsi senaator Elizabeth Warren ja Hawaii osariigi 2. valimisringkonna rahvaesindaja Tulsi Gabbard. Kui Harris peaks saama demokraatide kandidaadiks ning 2020. aastal ka võitma, saaks temast mitte ainult USA esimene naispresident, vaid ühtlasi ka esimene mustanahaline naispresident.

Neli naist, kes presidendiks pürgivad: (vasakult) Elizabeth Warren, Kamala Harris, Kirsten Gillibrand, Tulsi Gabbard Foto: AFP/Scanpix

Samal teemal

16.01.2019
Donald Trumpi vastu kandideerib kolm naist