Kommentaar

Ivo Rull | Vallavanem Kallas ja tema uus kabinet (17)

Ivo Rull, Viimsi volikogu liige, valimisliit Kogukondade Viimsi, 21. jaanuar 2019, 16:00
Foto: Teet Malsroos
Viimsi vallavanem Siim Kallas teatas möödunud nädalal meediale oma ametist lahkumisest. Põhjendades seda sooviga pühenduda täie jõuga käimasolevale valimiskampaaniale ning tulevasele tööle riigikogus. Nende ridade kirjutamise ajal on Kallas aga endiselt vallavanemana ametis. Sel nädalal toimuvale Viimsi volikogu istungile tuleb ta vastama arupärimistele ning tema ametist lahkumise punkti päevakorras pole. Järgmine korraline volikogu istung toimub alles 12. veebruaril. Millal siis Viimsi vallavanem päriselt töölt lahkub?

Ennatlik uudis Kallase vallavanema kohalt lahkumisest on ilmselt väljastatud, uinutamaks poliitilisi konkurente ja ajakirjanikke. Pole ju vaja, et Kallasele hakataks tööpäeviti Tallinnas toimuvatel valimisüritustel ebameeldivaid küsimusi esitama. Näiteks et kas ta on võtnud kampaanias osalemiseks puhkuse või on tegu hoopiski tööluusiga?

Aga keskendume hoopis tähenduslikumatele küsimustele. Miks Kallas aasta ja paari kuu eest üldse vallavanemana tööle asus? Mida õnnestus tal selle ajaga Viimsi hüvanguks ära teha? Millised on tema tulevikuplaanid?

Kui Kallas 2016. aastal presidendivalimistel valusa kaotuse osaliseks sai, tõmbus ta mõneks ajaks aktiivsest poliitilisest tegevusest tagasi. Toona rääkis ta võimalustest pühenduda loengute lugemisele ja raamatute kirjutamisele ning vajadusest tervist parandada. Ka 2017. aastal Viimsi volikokku kandideerides ei väljendanud Kallas huvi valla tegevjuhtimise vastu, lubades vaid valituks osutudes asuda tööle volikogus. Muide, varem kahel korral Viimsi volikokku valituks osutudes Kallas paraku seal tööle ei hakanud.

Samal ajal juhtus üleriigilises poliitikas midagi ootamatut – pea 18 aastat võimul püsinud Reformierakond vangerdati opositsiooni. Ilmselt lõi see manööver sassi ka Kallase pika plaani, sest võimalikke tema ambitsioonidele vastavaid kõrgeid kabinette polnud ühtäkki enam saadaval. Nii juhtuski, et kõigile üllatuseks otsustas Kallas Viimsis saavutatud valimisvõidu järel asuda ise vallavanema ametikohale.

Vallamaja sai uue kabineti

Endise keskpanga presidendi, peaministri ning eurovoliniku asumine vallavanema ametikohale tekitas meedias üksjagu furoori. Sellega sai Kallas kätte punktivõidu pärast presidendivalimiste tagasilööki – tal õnnestus jääda suhteliselt tegijana meediapilti.

Viimsi valla sisulise arendamisega vallavanemal aga nii lobedalt ei läinud. Kui kohalike valimiste eel rääkis Kallas Viimsi keskuse kauniks ja inimsõbralikuks ehitamisest, siis tema valitsusajal kerkis sinna hoopiski näotu katlamaja. Kui oma vallavanemaks valimise järgses kõnes toonitas Kallas vajadust hakata vallas otsuseid langetama konsensuslikult, siis tegelikult kasutab kohalik võimuliit opositsiooni suhtes halastamatut teerullipoliitikat. Kui samas kõnes tõi Kallas välja, et Viimsi metsade raiumine majanduslikul eesmärgil on absurdne, siis tema valitsemisajal on arendajate surve siinsetele metsadele jätkunud.

Kallas on rääkinud ka ausast ja avatud valitsemisest. Aga just tema allkiri on väga segastel asjaoludel sõlmitud lepingul, millega Viimsi raamatukogu viiakse vähemalt kümneks aastaks üüripinnale endisse ehituspoodi. Ning selle pinna eest tuleb vallal eraettevõtjale maksta ühtekokku vähemalt neli miljonit eurot. Vallavanem Kallas pidas vajalikuks isiklikult Viimsi volikogus selgitada, et üürilepingu eest miljonite väljakäimine ning lepingu lõppemisel jällegi ruumiprobleemiga silmitsi seismine on parem lahendus kui näiteks laenu võtmine ning vallale kuuluva raamatukoguhoone ehitamine.

Millega veel jääb vallavanem Kallas viimsilaste mällu? Küsisin seda hiljuti viimsilaste Facebooki grupis ning ülekaalukalt kõige rohkem mainiti seal vallamajja uue kabineti ehitamist prominentsele vallavanemale. Kuigi ka vana kabinet oli piisavalt ruumikas ja esinduslik, oli sel siiski üks viga – seal polnud sekretäri eesruumi. Ligikaudu 25 000 euro eest sai see mure Kallase poolt kenasti lahendatud.

Fakt, et Kallas ei kandideeri parlamenti mitte Harjumaal, vaid Tallinnas, on iseenesest vägagi kõnekas. No mida peakski Kallas vastama kohtumisel oma valijatega küsimusele, et mis siis vallavanemana ka tehtud sai?

Silme ees 2021. aasta?

2021. aasta sügis tuleb Eestis poliitiliselt kuum, lühikese ajavahemikuga toimuvad siis presidendivalimised ja kohalikud valimised. Pole raske aimata, kummal neist veteranpoliitik Kallas osaleda soovib. Selleks, et olla taas osaline presidendirallil, tuleb Kallasel enne panustada Reformierakonna valitsuskoalitsiooni tõusu ning hõivata ka ise mõni väärikas kabinet. Näiteks Toompea lossi suurim, riigikogu spiikri oma.

Olen Viimsi volikogus kuulnud kümneid Kallase vastuseid talle esitatud arupärimistele. Paraku on neist kumanud läbi tõsiasi, et teeneka poliitiku parimad päevad on möödas. Volikogu on võinud veenduda Peteri printsiibi – igas hierarhias tõuseb koor peale ja läheb hapuks – kehtivuses. Huvitav, miks mõned laulva revolutsiooni staarid ei suuda poliitikaskeenelt iseseisvalt lahkuda?

17 KOMMENTAARI

v
viimsi kass 22. jaanuar 2019, 21:52
kas aus herr mäletab kabinetti ? Ei usu. Loodame ,et see kabinet löödi klantsima ausa ja mitte ahne Laine tarbeks, tema pidi tulema vallavanemaks.
r
R.T. 22. jaanuar 2019, 17:48
Viimsist pole 10-t milli võimalik peenega panna...
Loe kõiki (17)

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee