Maailm

Google võib Youtube'i terves Euroopas ära blokeerida (49)

Toimetas Johanna-Kadri Kuusk, 21. jaanuar 2019 12:53
Foto: Dado Ruvic/Reuters
Google vahendas, et Euroopa Parlamendis käsil oleva autorikaitse seaduse muudatus võib viia selleni, et eurooplased ei saa enam Youtube'i sisule ligi.

Google seletab oma veebilehel, et europarlamendis käsil olev direktiivi eesmärgiks on autorite kaitsmine, kuid selle tagajärjel võib juhtuda, et Youtube ja Google Search peab hakkama eurooplastele pakutavat sisu piirama.

„Iga teenus, kuhu sisu üles laetakse, sealulgas ka Youtube, on vastutav, kui üles laetud materjalis autoriõigusi rikutakse. Seaduse rikkumise vältimiseks ei ole teenusepakkujatel muud valikut, kui blokeerida Euroopa Liidus kõik olemasolevad ja uued videod, kus ei ole kirja pandud autoriõigustega seotud infot,'' jagas Google.

Tehnogigandi hinnangul on autoriõiguste valdkond äärmiselt keeruline ja mitmekihiline. Näiteks tuuakse globaalne hitt „Despacito'', mille Youtube'i videoga on seotud mitmed autoriõigustega seotud lepingud. Seda videot ei julgeks Youtube igaks juhuks Euroopas jagada, kuna artikkel 13 alusel saaks platvormi vastutusele võtta.

Euroopale bloki peale panemine mõjutaks sadu tuhandeid inimesi, kes on autorid, ettevõtjad, esitajaid ja kõiki, kes nende palgal on.

Youtube'i kanal jagas Twitteris pilti sellest, milline näeks videoplatvorm Euroopas välja, kui artikkel 13 sisu piirama hakkaks.

Milline näeks välja piiratud sisuga Euroopa Youtube. Foto: Google

Google tõi veel välja, et viimase 12 kuu jooksul maksti Euroopa Youtube'i sisuloojatele kokku 800 miljonit eurot, muusikatööstus teenis 1,5 miljardit eurot ja seadusemuudatus mõjutaks kokku 35 miljonit kontot.

Yana Toom: kuidas mitte jääda YouTube’st ilma

"Täna avaldatud uudis, et Google ähvardab jätta Euroopat YouTube'st ilma, on lõpuks tekitanud kasutajate huvi Euroopa Komisjoni poolt pakutud ja Ansipi poolt palavalt toetatud autoriõiguse direktiivi vastu," kirjutas Yana Toom pressiteates.

"Tuletame meelde, millest jutt käib. Uue direktiivi artiklid 11 ja 13 said Euroopa Parlamendis tüliõunaks. Artikkel 13 eeldab, et kasutajate poolt üles laaditud sisu kontrollitakse enne avaldamist automaatselt, see aga sisuliselt seab sisse tsensuuri internetis. Artikkel 11 ähvardab hüperlinkide tasude kehtestamisega. Volinik Andrus Ansip vastutab ühtse digitaalse turu ja seega ka nende kahe artikli eest Euroopa Komisjonis.

Paljud Euroopa Parlamendi liikmed erinevatest poliitilistest fraktsioonidest ja komisjonidest – mina ise ja teiste seas Kaja Kallas (enne, kui temast sai Reformierakonna esinaine, mis muutis ta positsiooni) - püüdsid neid artikleid blokeerida. Kahjuks toetas Euroopa Parlament riikide parteijuhtide surve all Euroopa Komisjoni seisukohta ning direktiiv läks triloogile - läbirääkimistele Euroopa Parlamendi, Euroopa Komisjoni ja EL Nõukogu esindajate vahel, kus kiidetakse heaks või lükatakse tagasi EL õigusaktid.

Kuid täna kõlavad tavaliste kasutajate, sisu loojate ja teadlaste hääled nii valjusti, et triloog on jõudnud omadega ummikseisu. Ja muidugi ma ei nõustu kategooriliselt justiitsministeeriumi esindaja kommentaariga, et see on lihtsalt suure firma lobi. Tegelikult on see mõistlike inimeste lobi, kes saavad aru, et nad elavad 21. sajandil.

Eelmisel reedel hääletas EL Nõukogu selle üle, kas ta võib läbirääkimistel osaleda. 11 liikmesriiki - Saksamaa, Belgia, Holland, Soome, Sloveenia, Itaalia, Poola, Rootsi, Horvaatia, Luksemburg ja Portugal - hääletasid vastu. Isegi filmitööstuse ja spordiliitude esindajad, kes olid varem direktiivi toetanud, saatsid hukkamõistva kirja direktiivi praeguse versiooni kohta.

Tänaseks kavandatud triloog, mis pidi jääma viimaseks, tühistati. Tõenäosus, et direktiiv võetakse vastu enne valimisi, väheneb iga päevaga.

Google juhitud kampaania on loogiline - direktiiv annaks sellele platvormile väga suure löögi. Aga ka väikesed platvormid - Reddit, Twitch, Patreon - võitlevad autoriõiguse direktiiviga. Tuleb märkida, et uute eeskirjade rakendamine oleks väga kulukas. Google'l on raha olemas, teistel aga mitte. Selle tulemusena võib tekkida veelgi võimsam monopol ja Euroopa platvormid ei suuda Google'ga konkureerida.

Volinik Ansip säutsus, et viivitus valmistas talle pettumuse, sest ta vastutab direktiivi eest isiklikult. Kuid Euroopa Komisjon võib kuulata direktiivi vastaseid - ja sootuks loobuda skandaalsest seaduseelnõust."

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee