Donald Trump ja Nancy PelosiFoto: AFP/Scanpix
Tõnis Erilaid 20. jaanuar 2019 23:50
Ameeriklased ei pidanud põnevusega ootama laupäeva õhtut, et teada saada, millist kompromissi president Donald Trump pakub riigiametite tööseisaku lõpetamiseks. Ajakirjandus oli Trumpi mõtted jõudnud ette ära avaldada ja Kongressi esindajatekoja juht Nancy Pelosi oli jõudnud juba teatada, et presidendi ettepankuid on võimatu toetada.

Trumpi ja demokraatide käteväänamine on juba peaaegu kuu aega jätnud suletuks suure osa riigiametitest. Nende töötajad on saadetud koju sundpuhkusele või teevad tööd ilma palgata. President pole allkirjastanud Kongressi rahastamisotsuseid ja nõuab, et need peavad sisaldama ka 5,7 miljardit dollarit, mis oleks mõeldud tara ehitamiseks USA ja Mehhiko piirile. Trumpi väitel annab selle rahaga ehitada juba olemasolevatele taralõikudele 320 kilomeetrit lisa. 

Trump mõtles olukorda lahendada nii, et teeb sammu demokraatide nõudmiste suunas, lubades ligi miljonile alaealisena Ühendriikidesse seadusevastaselt saabunud või ajutise elamisloaga inimesele võimalust olla riigis igati legaalselt vähemalt kolm aastat. Teisisõnu: nad saaksid tööloa, sotsiaalturvanumbri ja neid kaitstaks väljasaatmise eest. Praegu on see õigus tänu president Barack Obamale lapsena riiki tulnutel. Kuigi Trumpi endine justiitsminister Jeff Sessions proovis Obama otsust paar aastat tagasi ümber lükata, on kohtud siiski selle tõrjunud.

Oma laupäevaõhtuses kõnes lubas Trump ka humanitaarabi piirialadele ja nõustus demokraatide varasema ettepanekuga 75 uue kohtuniku palkamiseks, kes hakkaksid käsitlema pagulaste asüülitaotlusi. Lisaks oli ta nõus ka teise demokraatide ettepanekuga, mis puudutas narkootikumide salaveo avastamiseks kasutatavate seadmete tehnoloogilist täiustamist.

Kõigile USA kodakondsus!

Pelosi märkis oma vastulauses, et ajutine kolmeaastane kaitse ei rahulda neid lapsena riiki toodud inimesi, keda Ühendriikides kutsutakse unistajateks (dreamers). Praegu on nad niikuinii kaitstud, kuid olukord võib ju Trumpi ettearvamatute tegude tõttu kiiresti muutuda, ja seetõttu nõuavad demokraadid kõigile neile võimalust võtta endale USA kodakondsus, mis kaitseb väljasaatmise eest. Pelosi ütles lisaks, et kõigepealt tulebki lahendada valitsusasutuste rahastamisega seotu ja siis, kunagi hiljem, minna täpsemalt arutlema piiriturvalisuse üle. „Trumpi ettepanekud on segu juba varem tehtud ja kõrvale heidetud ideedest. Need pole kõlblikud ka praegu, ega aita kuidagi järjele praegu teadmatuses olevaid inimesi,“ märkis Pelosi. Pärast presidendi kõnet ütles Pelsoi, et ta ei märganud Trumpi jutus mingit kaastunnet riigiametnike vastu, keda ta ise on kaose servale lükanud.

President Trump ütles pärast oma esinemist, et tegi mõistusepärase kompromissettepanku, millega nii vabariiklased kui ka demokraadid peaksid igati rahul olema.

Rahastamisküsimustest on seni end targu eemal hoidnud USA senat, kuigi seal on ülekaal vabariiklaste käes. Laupäeval lubas senati enamuse liider Mitch McConnell, et sel nädalal võtavad nad asja arutada. See ei tähenda küll pikalt veninud vastasseisu lõppu, sest rahastamisotsuse peavad heaks kiitma Kongressi mõlemad kojad ja lõpuks ka president. 

Esialgu aga umbes 800 000 föderaalametniku palgata puhkus jätkub. Eile teatasid USA ajakirjandusväljaanded, et esimesed inimesed on valitsuse juba kohtusse kaevanud, nõudes palka ja valuraha.

Tõnis Erilaid

George W. Bush tõi ihukaitsjaile pitsat

Endine president George W. Bush tõi oma ihukaitsjaile, kes teda praegu palgata kaitsevad, pitsat (pildil). Instagramipostituses ütleb Bush, et on tänulik kõigile neile tuhandetele föderaalametnikele, kes rabavad praegu oma riigi heaks palgata tööd teha. „Oleks juba aeg, et mõlema Kongressis esindatud suurpartei poliitikud koos maha istuksid ja praeguse tööseisaku lõpetaksid,“ lisas Bush.

Ka president Trump on püüdnud oma kantselei töötajaid toita, sest Valge Maja kokad on sundpuhkusel. Ta tellis 300 burgerit.