Kommentaar

Lauri Hussar | Pooge ennast üles ehk Sõnavabadus Eesti moodi (58)

Lauri Hussar, Eesti 200, 20. jaanuar 2019, 19:16
Foto: Teet Malsroos
Nende sallidega võite ennast üles puua, ütleb oma sotsiaalmeediakommentaaris minu, kahe suursaadiku ja ühe ettevõtja kohta keegi Alexander von Vask. Foto, mille all on see kommentaar, on tehtud hetk enne meie sisenemist vabariigi valimiskomisjoni. 

Ta on ilmselgelt internetitroll. Tema elukohaks on märgitud Põhja Korea. Profiilipildid vahetuvad tal pidevalt: kord on seal Põhja-Korea kindral, siis jälle oma välimust tundmatuseni muutnud üleni tätoveeritud meesterahvas. Postitused pendeldavad valdavalt kolmnurgas EKRE, mustanahalised ja islam.

Samal teemal

Ta on aktiivne ja üritab sekkuda igasse talle huvipakkuvasse vestlusesse. Mees (kui ta ikka on mees) vastab paljudele internetitrolli kriteeriumidele. Ta on loomulikult anonüümne, ründab alati isiklikult ja ilma igasuguse viisakuseta. Tõenäoliselt ei ole siiski tegu suurema trollivabriku kasvandiku, vaid mingis võrgustikus tegutseva meie oma pisikese isehakanud trollikesega.

Libauudised ja vihakõne

Olgu täpsustuseks välja toodud ka see, kellele me mõtleme, kui räägime internetitrollidest. Laialt levinud arusaama kohaselt on troll internetis tegutsev anonüümsust kasutav füüsiline isik, kes teeb poliitilise või majandusliku kasu eesmärgil sotsiaalmeedias või arutelufoorumites kuritahtlikke avaldusi, õhutab tüli ja vihkamist. Seejuures võime täiesti kindlalt väita, et libauudised ja vihakõne on trollimise põhiinstrumendid.

Eelmisel nädalal jõudis avalikkuse ette EKRE noorteorganisatsiooni trollimisaktsioon, millega valeidentiteeti kasutades jõuti lausa suure päevalehe arvamuskülgedele. Postimehe paljastatud aktsioonist tuleb välja ka see, et võltskontosid on EKRE noortel kümneid ning neid on kasutatud juba ka 2017.aasta kohalike valimiste puhul meemikampaaniate tegemiseks.

Kui esimesed EKRE liidrite kommentaarid oma noorte tegevusele olid valdavalt heakskiitvad, siis skandaali kolmandal päeval, kui fakte ei olnud enam võimalik ümber lükata, hakkas kõlama ka sellesisulist tegevust hukkamõistvaid hinnanguid.

Kuigi suuremaid trollimisaktsioone ei ole tuvastatud, on vihakõne omane ka teiste erakondade liikmetele ja tapmisähvardusi on tehtud mitme erakonna juhtfiguuridele, sh EKRE-le.

Veel mõned aastad tagasi arvati, et trollimise kuldaeg oli Eestis siis, kui anonüümne kommentaarium oli kuningas ja mõnede jaoks lausa arvamusliider. Suurte uudisteportaalide tegevus, Delfi leimivastane kampaania, Postimehe otsus selline kommentaarium sulgeda ja mitmed laimajaid süüdimõistvad otsused on seda pilti tublisti muutnud, aga kahjuks on kogu selline tegevus kolinud sotsiaalmeedia libakontode taha.

Tänaseni arutatakse USAs selle üle, kui palju venelased võisid mõjutada 2016. aasta USA presidendivalimisi. Sihitud reklaamidega, võltskontodelt tulev informatsioon jõudis kümnete miljonite inimesteni ning kindlasti oli sellel ka mõju nende eelistuste kujunemisele. Trollimine on seega selge julgeolekuoht. Eelmisel nädalal saime teada, et Facebook on asunud sulgema kümneid Estonersi grupi taga seisvaid varikontosid. See grupp rõhutas massiimmigratsiooniga seotud hirme, kutsus välja astuma Euroopa Liidust, ning neile ei jäänud märkamata ükski teema, mis võiks ühiskonda lõhestada.

Teeme trollid avalikuks

Facebooki tegevus näitab, et nad on trollimise ja vihakõne probleemi teadvustanud ja üritavad leida ka lahendusi. Paraku on see ilmselgelt ebapiisav, sest probleemidele pole leitud lahendust isegi USAs, rääkimata siis eesti keelt rääkivas sotsiaalmeediakogukonnast. Olen enam kui kindel, et Eesti keskkonna modereerimine käib ainult raporteerimise peale, kui kasutajad on andnud teada trollimisest, vihakõnest või libauudisest.

Sõnavabadusega kaasneb ka sõnavastutus. Tänapäevases kommunikatsioonis ei tähenda sõnavabadus mitte ainult ajakirjanduslikku, vaid ka isiklikku vastutust. Inimeste ähvardamise, katkitegemise ja valede levitamise eesmärgiks on ühiskonna lõhkumine ka poliitilistel eesmärkidel.

Eesti ühiskond on väike ja meid seovad lisaks sotsiaalmeediavõrgustikele veel ka isiklikud sidemed. Me ei saa pealt vaadata, kuidas meid hirmutatakse, vaid peame teema viimase detailini avalikuks tõmbama, ja siin on Eesti ajakirjandus teinud väga head tööd.

Trollide kõige suurem hirm on nende avalikkuse ette rebimine. Praegu kaasneb trollimisega ka konkreetne riigipoolne sanktsioon juba viies USA osariigis. Enne kui me läheme seda teed, tuleks meil, inimestel, kes ei ole nõus vihaõhutamisega ning katkise ühiskonnaga, tuua trollid avalikuks. Nii kaitseme oma riiki, ühiskonda, lapsi ja iseennast.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee